Με το γκολ του Ροζέριο και το αυτογκόλ του Κουρδάκη, ο Λεβαδειακός προηγήθηκε του ΟΦΗ 0-2 στο Γεντί Κουλε. Ο ΟΦΗ ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο όμως η αστοχία στην επίθεση ήταν εκείνη που έφερε την ήττα. Τρία δοκάρια είχαν οι κρητικοί που μετά την ψυχρολουσία στο 45' μπήκαν μουδιασμένοι στην επανάληψη, κάτι που διορθώθηκε μετά τις αλλαγές του Αναστόπουλου.

Οι φάσεις του αγώνα:

8' Ωραία κάθετη πάσα του Κουτσιανικούλη για τον Σίσιτς, αυτός έκανε το πλασέ, με τον Μουλόπουλο να βάζει την κόντρα και την μπάλα να σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κυριακίδη, ο οποίος την μπλόκαρε στη συνέχεια.

10' Σουτ του Λαμπρόπουλου έξω από την περιοχή, άουτ.

21' Ο Κουτσιανικούλης τσίμπησε την μπάλα από τον Κυριακίδη, που έκανε έξοδο, και προσπάθησε να βγάλει την παράλληλη σέντρα από δεξιά, με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

25' Ωραίο σουτ του Κουτσιανικούλη, η μπάλα κόντραρε και ο Κυριακίδης έπεσε για να παραχωρήσει κόρνερ, με την μπάλα να βρίσκει και πάλι στο δοκάρι.

27' Σουτ του Ροζέριο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

37' Ο Ιωαννίδης δοκίμασε αρκετά έξω από την περιοχή το σουτ, ψηλά άουτ η μπάλα.

38' Κίτρινη κάρτα στον Μίλιεβιτς για μαρκάρισμα στον Σόουζα.

44' Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης κατέβασε ωραία την μπάλα κι έκανε από κοντά το σουτ, με τον Κυριακίδη να αποκρούει εξ επαφής.

45' Γκολ για τον Λεβαδειακό. Ο Πόι πήρε την μπάλα και έβγαλε ωραία για τον Ροζέριο, που με άψογο ψηλοκρεμαστό πλασέ νίκησε τον Γουναρίδη για να βάλει σε θέση οδηγού την ομάδα του.

52' Ωραία κίνηση του Ροζέριο, που γύρισε με την μπάλα και έκανε το σουτ, με τον Γουναρίδη να αποκρούει.

53' Γκολ για τον Λεβαδειακό. Ο Πόι έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Κουρδάκης έβαλε την προβολή στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, που κατέληξε στα δίχτυα του Γουναρίδη.

62' Σουτ του Σίσιτς από πλάγια, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

63' Σουτ του Παπάζογλου πάνω στην κίνηση, άουτ.

64' Ωραία μπαλιά του Πόι για τον Βασιλείου, αυτός έκανε το σουτ από πλάγια, με τον Γουναρίδη να παραχωρεί κόρνερ και τον βοηθό να δείχνει άουτ!

69' Τρίτο δοκάρι για τον ΟΦΗ. Ο Βερόν έκανε το σουτ από πλάγια και έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Κυριακίδη. Στη συνέχεια, ο γκολκίπερ του Λεβαδειακού απέκρουσε το σουτ του Βιτώρου.

73' Σουτ του Βιτώρου από πλάγια και έξω από την περιοχή, άουτ.

74' Ο Ακόστα άφησε στον Ροζέριο, που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Γουναρίδη.

79' Σουτ του Ζορμπά, απέκρουσε ο Κυριακίδης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ: Γουναρίδης, Ιωαννίδης, Κουρδάκης, Σόουζα, Ζαχαράκης, Βάντο(60' Βιτώρος), Βερόν(80' Περογαμβράκης), Λαμπρόπουλος, Κουτσιανικούλης(60' Ζορμπάς), Σίσιτς, Παπάζογλου.

Λεβαδειακός: Κυριακίδης, Μεντί, Χοσέμι, Μουλόπουλος, Γεωργίου, Κόρμπος, Ζησόπουλος, Ροζέριο, Μίλιεβιτς(46' Ακόστα), Πόι(87' Ναπολεόνι), Βασιλείου(75' Λισγάρας).