Αν και στο τέλος τα…χρειάστηκε ο ΑΓΟΡ τελικά πήρε τη νίκη μέσα στην Αμαλιάδα απέναντι στον τοπικό Κόροιβο με 67-62 και παρέμεινε σε τροχιά ανόδου. Η ομάδα του Στέργιου Κουφού προηγήθηκε με 58-35 στο 30’ αλλά η χαλαρότητα που επέδειξε στη συνέχεια παραλίγο να τις στοιχίσει αφού οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 62-65 λίγο πριν το τέλος (40’’). Τελικά η νίκη ήρθε και διατήρησε το Ρέθυμνο στην 2η θέση με μόνο …συγκάτοικο πλέον το Λαύριο, αφού ο ΚΑΟΔ έκανε «δώρο» στην κρητική ομάδα νικώντας εκτός έδρας τους Ίκαρους Σερρών με 72-62.

Στην Αμαλιάδα ο ΑΓΟΡ έδειξε από την αρχή ποιος θα είναι το αφεντικό στην  αναμέτρηση και με το κλείσιμο του δεκαλέπτου είχε το προβάδισμα με 24-13.

Η διαφορά αυξήθηκε περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο και με την λήξη του ημιχρόνου έφτασε στους 19 πόντους (22-41). Τα πράγματα έδειχναν ακόμα πιο εύκολα για το Ρέθυμνο με το ταμπλό να γράφει 35-58 αλλά στην τελευταία περίοδο ο Κόροιβος αναθάρρησε κι εκμεταλλευόμενος και την χαλαρότητα των φιλοξενούμενων έφτασε κοντά στην διεκδίκηση της νίκης. Με επιμέρους σκορ 27-9 η ομάδα του Νιπεργιάλη μείωσε 40’’ πριν το φινάλε σε 62-65 αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει μια επική ανατροπή.

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος – Μπίκας – Τσώνος.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 22-41, 35-58, 62-67.

Κόροιβος: Μπεκρής, Τσαμπής 3 (1), Ματαλόν 13 (1), Κωνσταντόπουλος, Πέττας 16, Υφαντής 2, Ξούρας 11 (3), Κοσάνοβιτς 6, Δημητριάδης 11 (1).

ΑΓΟΡ: Κυριακόπουλος 10 (2), Κούμουλος 4 (1), Γκρούντμπεχ 5 (1), Σακελλαρίου 3, Τσόχλας 12 (2), Μαγκουνής 16 (2), Θεοδωράκος Γ., Χαρισμίδης 7, Λάτοβιτς 10 (1), Πολίτης.