Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο 7ο λεπτό όταν ο Ψαλιδάκης πήρε την κεφαλιά μετά το φάουλ του Τσέρτζι δίνοντας το έναυσμα για ξέφρενα πανηγύρια στους γηπεδούχους.

Το γκολ του αρχηγού της ΑΕΚ βοήθησε πολύ και είχε ως αποτέλεσμα την πλήρη υπεροχή της στην συνέχεια του αγώνα. Ο Νίκος Παγωμένος έχασε στο 26′ τον Σεραφειμίδη που αποχώρησε τραυματίας ενώ στην συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Χατζηανδρέου και Διγενής απέτυχαν να κάνουν το 2-0.

Η μπάλα… τιμωρεί και αφού η ΑΕΚ δεν κατάφερε να “καθαρίσει” το παιχνίδι, ο Κισσαμικός έφτασε στην ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο που είδε τους γηπεδούχους να κάνουν το 1-0. Ο Τσεσμελής εκτέλεσε το φάουλ, ο πανύψηλος Περράκης πήρε την κεφαλιά και δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1.

Ένα λεπτό αργότερα, η ΑΕΚ είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 όταν ο Σφακιανάκης απέτυχε σε κενή εστία να σκοράρει!

H ανατροπή για τον Κισσαμικό ολοκληρώθηκε στο 90′ με τον Δρακάκη να σκοράρει και να “παγώνει” τον Καρτερό!