Με ιδιαίτερη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία διεξήχθη στη ΣΗΤΕΙΑ ο ΓΥΡΟΣ της ΠΟΛΗΣ χθες Κυριακή 25/11, ημέρα εορτασμού της Πολιούχου Σητείας Αγίας Αικατερίνης. Διοργανωτές ήταν το ΚΟΙΝΩΦΕΛΕΣ ΙΔΡΥΜΑ της ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟΠΟΛΕΩΣ ΙΕΡΑΠΥΤΝΗΣ και ΣΗΤΕΙΑΣ «ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΑΚΡΩΤΗΡΙΑΝΗ», ο ΔΗΜΟΣ ΣΗΤΕΙΑΣ, η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΡΗΤΗΣ, η Ε.Α.Σ. Σ.Ε.Γ.Α.Σ. ΚΡΗΤΗΣ, ο Δ.Ο.Κ.Α.Σ., ο ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ Α.Ο. και ο Γ.Σ.ΒΙΤΣΕΝΤΖΟΣ ΚΟΡΝΑΡΟΣ.

Όπως είναι γνωστό όλοι οι αγώνες της σειράς «Γύροι των Πόλεων – Μιχάλης Κούσης» διοργανώνονται με την υποστήριξη και συνεργασία του Σ.Ε.Γ.Α.Σ.

Στην τελετή έναρξης των αγώνων χαιρέτησαν ο δήμαρχος Σητείας Θεόδωρος Πατεράκης, ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ιεραπύτνης και Σητείας κ. Ευγένιος και η εκπρόσωπος του Σ.Ε.Γ.Α.Σ κ. Φωτεινή Παπαδάκη.

Τους αγώνες παρακολούθησαν ο βουλευτής Λασιθίου κ. Ιωάννης Πλακιωτάκης, ο περιφερειακός σύμβουλος κ. Νεκτάριος Παπαβασιλείου, καθώς και εκπρόσωποι των Ενόπλων Δυνάμεων και Σωμάτων Ασφαλείας. Παράλληλα μεγάλος αριθμός θεατών χειροκρότησε και ενεθάρρυνε τις προσπάθειες των Ελλήνων πρωταθλητών αλλά και των μικρών αθλητών – μαθητών που συμμετείχαν στους αγώνες.

Συμμετείχαν συνολικά σε όλες τις κατηγορίες 400 περίπου αθλητές-αθλήτριες και μαθητές αθλητές δημοτικών Σχολείων.

Μετά το πέρας των αγώνων παρατέθηκε δεξίωση τους αθλητές, τους κριτές, τους επισήμους στην λέσχη της Πολεμικής Αεροπορίας στην Σητεία.

Για μια ακόμη φορά η συμβολή της Ελληνικής Αστυνομίας, του Λιμενικού Σώματος , της Πολεμικής Αεροπορίας και της Ε.Δ.Ε.Α.Κ. έπαιξαν σημαντικό ρόλο, διαθέτοντας προσωπικό και μέσα στην ομαλή και επιτυχημένη διεξαγωγή των αγώνων.

Τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:


ΑΝΔΡΩΝ 5.500μ

1 ΖΕΡΒΑΚΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ Α.Ο. 15:54
2 ΚΑΛΛΙΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΑΟΚ 16:04
3 ΔΡΟΣΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΠΑΟ 16:23
4 ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ 16:39
5 ΓΑΛΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ Γ.Σ. ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 16.52
6 ΒΟΥΤΣΙΝΑΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΠΕΛΟΠΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 16:55
7 ΜΙΝΟ ΓΙΩΡΓΟ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 16:59
8 ΜΟΥΣΤΑΚΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 17:08
9 ΠΙΤΣΟΛΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ Γ.Α.Σ ΙΛΙΣΟΣ 17:11
10 ΚΟΚΟΛΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΠΕΛΟΠΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 17:20
11 ΠΑΠΟΥΛΙΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 17:22
12 ΓΚΟΥΡΛΙΑΣ ΜΑΡΚΟΣ Γ.Α.Σ ΙΛΙΣΟΣ 18:00


ΓΥΝΑΙΚΩΝ 3.500μ

1 ΚΟΪΝΗ ΑΘΗΝΑ Γ.Ε.Α ΤΡΙΚΑΛΩΝ 11:40
2 ΜΙΧΑΪΛΟΒΑ ΒΑΛΕΝΤΙΝΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 12:28
3 ΔΑΓΚΑ ΠΗΝΕΛΟΠΗ Α.Π.Ο.Φ.Κ.Α ΞΑΝΘΗΣ 12:45
4 ΛΕΙΒΑΔΑΡΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 13:25
5 ΚΟΡΟΖΗ ΑΝΤΩΝΙΑ ΝΕΑΠΟΛΗ 13:34
6 ΓΕΡΟΝΤΗ ΚΩΝ/ΝΑ Α.Ο. ΛΑΣΙΘΙΟΥ 13:45
7 ΚΟΥΝΑΛΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ Ο.Φ.Η 14:40
8 ΜΑΝΙΑΔΑΚΗ ΜΑΡΙΝΑ Α.Ο. ΛΑΣΙΘΙΟΥ 14:41
9 ΑΦΟΡΔΑΚΟΥ ΠΗΓΗ-ΡΑΦΑΕΛΑ Α.Ο. ΛΑΣΙΘΙΟΥ 14:42
10 ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑΚΗ ΜΑΡΙΑ Α.Ο. ΛΑΣΙΘΙΟΥ 15:18
11 ΤΣΙΧΛΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ Ο.Φ.Η 15:25
12 ΠΑΣΤΟΥ ΜΑΡΙΛΕΝΑ Ο.Φ.Η. 17:03


ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2.000μ

1 ΛΟΥΓΚΑ ΑΝΙΣΑ ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ Α.Ο. 6:35
2 ΛΟΥΓΚΑ ΑΛΤΙΝΑ ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ Α.Ο. 6:36
3 ΚΑΡΕΛΑ ΕΙΡΗΝΗ ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ Α.Ο. 6:37


ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ 2.000μ

1 ΕΛΕΖΙ ΝΤΟΝΑΛΤΟ ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ Α.Ο. 5:25
2 ΞΕΝΙΔΑΚΗΣ ΧΑΡΗΣ ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ Α.Ο. 5.26
3 ΣΙΝΚΟΛΑ ΕΛΟΥΕΤ Α.Ο. ΛΑΣΙΘΙΟΥ 5:46


ΚΟΡΙΤΣΙΑ - ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ 1.000μ

1 ΧΑΡΑΛΑΜΠΑΚΗ ΡΑΦΑΕΛΑ ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 3:04
2 ΡΑΦΑΪΛΑΚΗ ΝΙΚΟΛΕΤΑ Α.Ο. ΛΑΣΙΘΙΟΥ 3:09
3 ΧΑΡΑΛΑΜΠΑΚΗ ΓΕΩΡΓΙΑ ΛΙΒΥΚΟΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 3:11


ΑΓΟΡΙΑ - ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ 1.000μ

1 ΣΙΝΚΟΛΑ ΡΟΜΠΕΡΤ Α.Ο. ΛΑΣΙΘΙΟΥ 2:58
2 ΓΑΒΡΙΗΛΑΚΗΣ ΧΑΡΙΔΗΜΟΣ Α.Ο. ΛΑΣΙΘΙΟΥ 3:00
3 ΜΑΖΩΝΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Γ.Σ. Β. ΚΟΡΝΑΡΟΣ 3,02