Την μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει πλέον στην ΕΚΑΣΚ ο Κύδων μετά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής της τελικής φάσης. Η ομάδα των Χανίων κέρδισε δύσκολα σ\’ένα σκληρό και \”κλειστό\” παιχνίδι τον Φιλαθλητικό με 50-48 και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα του Ανδρογέα στην Αλικαρνασσό από τον Ηρόδοτο με 71-54. Πλέον οι παίκτες του Γιάννη Ηλιάκη φιγουράρουν μόνοι πρώτοι στην κορυφή και είναι και οι μοναδικοί χωρίς ήττα στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Σ\’ ένα ματς για γερά νεύρα στο Κλ. Κλαδισού οι δυο ομάδες ουσιαστικά εναλλάσονταν στο σκορ και το προβάδισμα άλλαζε συχνά χέρια. Ο Κύδων έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας την πρωτοπορία με 17-14 αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν την κατάσταση και με επιμέρους σκορ 16-9 στο β\’ δεκάλεπτο κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας αυτοί το προβάδισμα με 30-26.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ουσιαστικά ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Φιλαθλητικό έστω και δύσκολα να κρατάει το προβάδισμα με 42-40. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πιο ψυχωμένοι κατάφεραν με δυνατή άμυνα να δεχτούν μόλις 6 πόντους και σκοράροντας 10 να ανατρέψουν το -2 και να πάρουν την πολύτιμη νίκη με 50-48.

Συγκολονιστική εμφάνιση για τους νικητές έκανε ο Θοδωρής Λεκάκος που πήρε την ομάδα του από το…χέρι και την οδήγησε στο ροζ φύλλο αγώνα πετυχαίνοντας 23 πόντους με 4 τρίποντα. Για τον Φιλαθλητικό καλύτερος ήταν ο Βαρνάβας με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 26-30 (ημ.), 40-42, 50-48.

Κύδων (Γιάννης Ηλιάκης): Πιπεράκης, Σεβαστόπουλος, Θεοδωράκης 5 (1), Λεκάκος Θ. 23 (4), Μανίγκοτιτς, Μπαγάκης 6 (2), Ρούτσης 4 (1), Μπερτίδης, Λιονάκης 4, Λεκάκος Ηλ. 6, Κατσιγαράκης, Κοντογιάννης 2.

Φιλαθλητικός (Δημήτρης Κασσαπίδης): Φασουλάκης 7, Κουμιανάκης 9 (1), Μυλωνάκης 2, Χισκάκης 7, Βαρνάβας 17, Παπασταματάκης 6, Νησωτάκης.

Ηρόδοτος – Ανδρογέας 71-54

Στο Κλειστό της Αλικαρνασσού ο Ηρόδοτος υποχρέωσε τον Ανδρογέα στην πρώτη του ήττα με 71-54 και τον \”γκρέμισε\” από την κορυφή. Η ομάδα του Γιάννη Κόκκινου ήταν καλύτερη καθ\’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και έχοντας το προβάδισμα από την αρχή έφτασε εύκολα στη νίκη. Στο 30\’ μάλιστα η διαφορά είχε φτάσει τους 23 πόντους (57-34). Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Αποστολίδης με 19, Σταματάκης και Β. Μαϊστρέλης με 15 πόντους. Για τον Ανδρογέα πρώτος σκόρερ ήταν ο Αρβανίτης με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 34-24 (ημ.), 57-34, 71-54

Ηρόδοτος (Γιάννης Κόκκινος): Νίχλος 2, Μαϊστρέλης Ν. 3, Μαϊστρέλης Β. 15 (3), Τσάμης 9 (1), Χαραλαμπάκης, Αλεβιζάκης, Αναστασάκης 4, Κούκιαλι, Σταματάκης 15, Παπαδάκης 4 (1), Βακιντής, Αποστολίδης 19 (3).

Ανδρογέας (Γιάννης Πετεινός): Αλμπαντάκης 5, Βισκαδουράκης 2, Χαριτάκης 2, Αρβανίτης 15 (1), Αγγελιδάκης 10 (1), Ζήσιος 3, Νταμπανιάν 3 (1), Παγωνίδης 2, Μηλαθιανάκης 12.

Αναγέννηση – Ιεράπετρα 56-37

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα από το ξεκίνημα η Αναγέννηση κατάφερε και πήρε σχετικά εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην Ιεράπετρα με 56-37. Η ομάδα του Μανόλη Μαραγκάκη έβαλε τα θεμέλια για τη νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο όπου είχε διαφορά 15 πόντων με εκπληκτική άμυνα (20-5). Η Ιεράπετρα προσπάθησε κάπως να \”μαζέψει\” την διαφορά αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να την μειώσει κατά έναν πόντο με το τέλος του ημιχρόνου (33-19). Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και μετά το τρίτο ισορροπημένο δεκάλεπτο (9-9 επιμέρους σκορ) ήρθε η τελευταία περίοδος στην οποία οι γηπεδούχοι αύξησαν την διαφορά και έφτασαν στο τελικό 56-37 έχοντας κορυφαίο τον Γιαβρίδη με 23 πόντους και 5 τρίποντα. Για την Ιεράπετρα πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάτζαρης με 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-5, 33-19(ημ.), 42-28, 56-37

Αναγέννηση (Μανόλης Μαραγκάκης): Καλογεράκης, Κριθινάκης 2, Ψαθάκης 2, Γιαβρίδης 23 (5), Κοκκιάδης, Χανιαλάκης 2, Τζάνης 10 (1), Σηφάκης 10 (2), Σολάκης, Αλαγιάννης, Χάτζης 7 (1)

Ιεράπετρα (Μαρίνος Γαϊτανάκης): Κορνιωτάκης 9 (1), Παπαδάκης 3, Μάλλιαρης 3, Κοροβέσης, Ανδρουλάκης, Κολοβός 8 (2), Λαγουδάκης, Μάτζαρης 10, Στρατάκης 4, Γιαννακουδάκης.