Το δεύτερο ημίχρονο κρατάει από την επίσκεψή του στο \”Γεώργιος Καραϊσκάκης\” ο Πλατανιάς, που έφυγε από την έδρα του νταμπλούχου Ολυμπιακού με την ήττα με σκορ 2-1.
Η χανιώτικη ομάδα στάθηκε καλά σε αυτό το διάστημα και μάλιστα ανάγκασε προς το τέλους τους φιλάθλους των Πειραιωτών να αποδοκιμάσουν την ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ.
Στο πρώτο 45λεπτο όμως η άμυνα του Πλατανιά αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, με το εγχείρημα με τη χρησιμοποίηση του Δέντσα στο κέντρο της άμυνας να μην \”βγαίνει\”. Ο έμπειρος μέσος των \”ερυθρολεύκων\” των Χανίων μόλις στο 4\’ υπέπεσε σε πέναλτι στον Ιμπαγάσα, δίνοντας την ευκαιρία στον Αμπντούν να ανοίξει από νωρίς το σκορ.
Στο 19\’ ήρθε και το 2-0 από τον Τοροσίδη, που ανάγκασε τον Άγγελο Αναστασιάδη να προχωρήσει στην γρήγορη αντικατάσταση του Δέντσα και στη χρησιμοποίηση του Ντόε δίπλα στον Τζανή.
Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά παραγωγικός, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με μακρινό σουτ του Ουντότζι να μειώσουν σε 2-1.
Στην επανάληψη ο Μαρτσάκης στο 53\’ κατάφερε να σκοράρει αλλά είχε κάνει νωρίτερα φάουλ πάνω στον Τοροσίδη.
Η συνέχεια είχε αρκετές ευκαιρίες και πάλι για τον Ολυμπιακό (ολοκλήρωσε το ματς με 27 τελικές) και ένα καλό σουτ του Γκονζάλες στο 73\’ για τον Πλατανιά.

Με παράπονα άφησε τον Πλατανιά ο διαιτητής Δημητρόπουλος.

Το φιλμ του αγώνα

4’ Ανατροπή Ιμπαγάσα από Δέντσα και πέναλτι.

6’ ΓΚΟΛ: Ο Αμπντούν ευστοχεί από την «άσπρη βούλα» για το 1-0.

8’ Ο Κηπουρός αποκρούει το πλασέ του Φουστέρ.

17’ Ο Ιμπαγάσα κάνει εξαιρετική μπαλιά στον Φουστέρ που μόνος απέναντι στον Κηπουρό αστοχεί.

19’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Χολέβα κεφαλιά του Τοροσίδη 2-0.

22’ Μαγική μπαλιά Ιμπαγάσα στον Μήτρογλου, πλασέ άουτ.

24’ Στην κόντρα ο Πλατανιάς σουτ του Μιρτσέτα ψηλά άουτ.

27’ Σουτ του Ντόε ελάχιστα έξω από τα δοκάρια του Κάρολ.

31’ Οι παίκτες του Ολυμπιακού άλλαξαν με άνεση τη μπάλα το σουτ του Φουστέρ αποκρούστηκε από τον Ντόε.

37’ ΓΚΟΛ: Εκπληκτικό σουτ του Ουντότζι 2-1.

38’ Σέντρα του Τοροσίδη σουτ του Φουστέρ στο κάθετο δοκάρι

38’ Ο Τζανής σταμάτησε τον Μήτρογλου πριν πλασάρει τον Κηπουρό.

42’ Ατομική ενέργεια του Τοροσίδη το διαγώνιο σουτ απέκρουσε ο Κηπουρός.

44’ Άλλη μια εξαιρετική μπαλιά του Ιμπαγάσα, ο Μήτρογλου απέφυγε το μαρκάρισμα του Ντόε και σούταρε, με τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

45’+1’ Φάουλ του Χολέβα κεφαλιά του Σιόβα ελάχιστα άουτ.

52’ Φάουλ του Ιμπαγάσα ο Ουντότζι πήγε να απομακρύνει αλλά παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Κηπουρού.

52’ Σουτ του Φουστέρ ο Κηπουρός μπλόκαρε.

53’ Επιθετικό φάουλ του Μαρτσάκη στον Τοροσίδη, στη συνέχεια σκόραρε ο νεαρός φορ αλλά η φάση είχε σταματήσει.

59’ Σουτ του Μανιάτη άουτ.

62’ Σουτ του Μαρτσάκη στο εξωτερικό σίδερο της εστίας.

64’ Μπαλιά του Ιμπαγάσα στο Μήτρογλου, που πλασάρει για να αποκρούσει ο Κηπουρός και να μπλοκάρει στη συνέχεια μετά τη κόντρα στον Ντόε.

66’ Σέντρα του Φούστερ κεφαλιά του Τζεμπούρ άουτ.

70’ Γυριστό του Τζεμπούρ ο Κανακούδης απομάκρυνε.

73’ Σουτ του Γκονζάλες άουτ.

81’ Ο Ιμπαγάσα ταλαιπωρεί την άμυνα του Πλατανιά αλλά το σουτ του καταλήγει άουτ.

81’ Σέντρα του Αμπντούν κεφαλιά του Τζεμπούρ άουτ.

90+1’ Φωνές για πέσιμο Ναζλίδη από μαρκάρισμα του Χολέβα, με τη φάση πάντως να είναι εκτός περιοχής.
90+4\’ Σουτ του Χολέβα απέκρουσε ο Κηπουρός.

Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Κάρολ, Μανιάτης (75’ Γκρέκο), Μοδέστο, Ιμπαγάσα, Μήτρογλου (65’ Τζεμπούρ), Φουστέρ (84’ Βλαχοδήμος), Χολέβας, Σιόβας, Μανωλάς, Τοροσίδης, Αμπντούν.

Πλατανιάς (Άγγελος Αναστασιάδης): Κηπουρός, Παληγεώργος, Τζανής, Δέντσας (22’ Ντόε), Κανακούδης, Κάλαϊτζιτς, Μιρτσέτα (72’ Ναζλίδης), Γκονζάλες, Ουκάρ (46’ Μαρτσάκης), Ουντότζι, Μαραγκουδάκης.