Έκλεισε το θέμα ανόδου μετά την μεγάλη νίκη του ΟΦΗ επί της ΜΕΝΤ. Το συγκρότημα του Βαγγέλη Βλάχου εξασφάλισε μία θέση στην τριάδα που οδηγεί στην A2 μόλις εννέα αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.
Ουσιαστικά εξασφάλισε πλέον διαφορά τεσσάρων πόντων από την 4η ΜΕΝΤ ( 3 βαθμοί, συν τις νίκες στα δύο μεταξύ τους παιχνίδια) και θα πρέπει να έρθουν τα πάνω κάτω για να αλλάξουν τα δεδομένα και να μη βρίσκεται στην τριάδα της ανόδου στο τέλος της σεζόν.
Όσον αφορά στο παιχνίδι, οι \”ασπρόμαυροι\” ήταν \”σαρωτικοί\” στο πρώτο ημίχρονο και ιδιαίτερα, στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου είχαν +21 πόντους μπροστά !!! (8-29. Λόγω όμως χαλαρότητας, η διαφορά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου μειώθηκε στον πόντο, στο 29\’ (48-49), με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνει θρίλερ.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι παρέμεινε αμφίρροπο, καθώς η ΜΕΝΤ πήρε τα ηνία του αγώνα (62-60). Παρόλα αυτά, η εμπειρία κάποιων παικτών του ΟΦΗ, έβγαλαν τους Κρητικούς από το αδιέξοδο και έδωσαν στον ΟΦΗ την νίκη-άνοδο.
ΜΕΝΤ – ΟΦΗ 73-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-29, 29-42, 48-54, 73-75
ΜΕΝΤ: (Χατζούλης): Νικολόπουλος 10 (2), Τριανταφυλλίδης 4, Μασλαρινός 3, Δάλπας 4, Φιλιούσης 16 (1), Ιωακειμίδης 19, Σικαλίδης 10 (1), Σιώλιος 7, Παπαδόπουλος, Αναστασάκης.
ΟΦΗ: (Βλάχος): Τσερκιτζόγλου, Μπάρδας 29 (6), Ματενίδης, Ξενάκης 3 (1), Τσακιρίδης 4, Καραδολάμης 14 (3), Παναγάκης 4, Μπαλάφας 12, Σουφλιάς 3, Μούρτος 3 (1), Ψάλτου 3 (1).