Ο ΟΦΗ είχε αρκετές ευκαιρίες να πάρει το παιχνίδι, το έστειλε στην παράταση με τον Τσερκιτζόγλου όμως ηττήθηκε από το Ηράκλειο με 97-94 και πλέον τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα!

Με φόρα από τους 29 πόντους από το παιχνίδι με την Αγ. Παρασκευή, ο Κιτσούλης πήρε από το χέρι τον ΟΦΗ στην 1η περίοδο και με 10 πόντους έδωσε τις λύσεις στην επίθεση.

Από την άλλη το Ηράκλειο, πήρε πόντους από τον Γκοντόπουλο που πέτυχε 2 τρίποντα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο στο σκορ. Τελικά, το Ηράκλειο πήρε το προβάδισμα με καλάθι του Σακελαράκη στην εκπνοή της περιόδου (25-24).

Ο ΟΦΗ μπήκε νωθρά στην 2η περίοδο και το Ηράκλειο έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Πέλκιτς κατάφερε να «χτίσει» μια ασφαλή διαφορά με αποτέλεσμα να προηγηθεί και με 9 πόντους στο 16′ με 43-34! Σε εκείνο το σημείο ο Φώτης Τακιανός πήρε τάιμ – άουτ με τους παίκτες του να αφυπνίζονται.

Ο Ντοϊτσίνοφ κέρδισε τις μάχες από τον Ντιαλό και με δικούς του πόντους, ο ΟΦΗ έκανε ένα σερί 2-14 και με 3ποντο του Τραϊανού στην εκπνοή πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 3 πόντους, 45-48!

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε ξανά νωθρά στην 3η περίοδο με αποτέλεσμα το Ηράκλειο να κάνει ένα σερί 8-0 και να προηγηθεί με 53-50.

Με 6 πόντους του Ντοϊτσίνοφ και 3ποντο του Τσερκιτζόγλου, ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 59-60 και στην συνέχεια με 3ποντο του Κιτσούλη πήγε στο +6 (59-65)!

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε να δείχνει τάσεις αυτοχειρίας στο 4ο δεκάλεπτο χάνοντας αρκετά αμυντικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα το Ηράκλειο να έχει το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια. Και ενώ το παιχνίδι φαινόταν χαμένο για τον ΟΦΗ με το Ηράκλειο να προηγείται με 84-80, 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος Κιτσούλης και Τσερκιτζόγλου με 2 τρίποντα έστειλαν το ματς στην παράταση!

Το Ηράκλειο εμφανίστηκε πιο ψύχραιμο στην παράταση με τον ΟΦΗ να σκοράρει μόλις 2 πόντους με βολές στα πρώτα 3 λεπτά της παράτασης! Το Ηράκλειο βρήκε λύσεις από τους Στεφανάκη, Πέλκιτς και τελικά έφτασε στην μεγάλη νίκη με 97-94!

Τα 10λεπτα: 25-24, 45-48, 59-65, 86-86, 97-94 (παράταση)