Ο διαιτητής Χατζημπεκιάρης συγκέντρωσε τα "πυρά" των ανθρώπων του Κισσαμικού, στο φινάλε της σπουδαίας αναμέτρησης με τον Ηρόδοτο, στο Δημοτικό Στάδιο Κισσάμου.

Στο 93' έγινε η φάση που "άναψε" φωτιές όταν ο Χατζηλιόντας βρέθηκε στο έδαφος μετά από "κοφτή" ντρίμπλα στον Ανωγειανάκη, αλλά ο ρέφερι από το Ρέθυμνο έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι "φωνάζουν" και για τις πολλές κάρτες που έβγαλε σε παίκτες τους, με αποτέλεσμα να συμπληρώνουν 4 κίτρινες οι Μουρκάκης, Δρακάκης και να χάνουν το ντέρμπι κορυφής που ακολουθεί με τον ΠΟΑ, στο οποίο δεν θα είναι "παρών" και ο Σταυρακάκης, που αποβλήθηκε στο 72' με δεύτερη κίτρινη.

Ο δυνατός αέρας δεν επέτρεψε στους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων να αποδώσουν καλό ποδόσφαιρο. Στο πρώτο ημίχρονο ο Κισσαμικός με κόντρα τον αέρα δυσκολευόταν αρκετά στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Από την άλλη ο Ηρόδοτος ήταν πιο απειλητικός και δημιούργησε αρκετές φάσεις για κάποιο γκολ.

Στην επανάληψη μπήκε πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο η χανιώτικη ομάδα, που είχε καλές στιγμές για να πετύχει το γκολ, αλλά ο σύλλογος της Αλικαρνασσού, που έμεινε με δέκα στο 66' λόγω της απευθείας κόκκινης στον Καραφωτιά, ήταν αυτός που τελικά έχασε τις πιο σπουδαίες ευκαιρίες. Το φινάλε ήταν γεμάτο ένταση με τους γηπεδούχους να εκδηλώνουν τα έντονα παράπονά τους προς το διαιτητικό τρίο και κυρίως προς τον ρέφερι Χατζημπεκιάρη.

Το φιλμ του αγώνα
13' Σουτ του Μωραΐτη μπλοκάρει ο Συροκάκης.
14' Φάουλ του Παπαδάκη κεφαλιά του Καραφωτιά καταλήγει άουτ.
24' Σέντρα του Τσεσμελή, ο Δρακάκης από πλεονεκτική θέση δεν πιάνει όπως θα ήθελε την κεφαλιά και ο Ζαφείρης μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.
32' Δυνατό σουτ του Παπαδάκη άουτ.
34' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο όταν από κεφαλιά πάσα του Κοκκινάκη ο Κοζυράκης μόνος απέναντι από το Συροκάκη σουτάρει άουτ.
52' Ατομική ενέργεια του Σταυρακάκη που μπαίνει στην περιοχή αλλά το πλασέ του από πλάγια θέση καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
53' Κόρνερ του Μωραΐτη, ο Γεωργόπουλος από κοντά πλασάρει πάνω στο Συροκάκη.
56' Διαγώνιο πλασέ του Μωραΐτη άουτ.
58' Σουτ του Χατζηλιόντα αποκρούει ο Ζαφείρης.
60' Ο Ντεντάκης μόνος μες την περιοχή σουτάρει άουτ.
72' Ανεπανάληπτο τετ-α-τετ του Μωραΐτη που πλασάρει άψυχα πάνω στο Συροκάκη.
82' Φάουλ του Φράγκου άουτ.
88' Ίδια κατάληξη αλλά στην άλλη εστία θα υπάρξει και στο φάουλ του Τσεσμελή.
90+1' Σουτ του Σαλταπίδα στην αγκαλιά του Ζαφείρη.
90+2' Φάουλ του Φράγκου απίστευτη ευκαιρία με τον Κοκκινάκη να πλασάρει και από κόντρα σε αμυντικό η μπάλα να φεύγει δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Κισσαμικός (Βασίλης Γκούμπλιας): Συροκάκης, Ντεντάκης, Μουρκάκης (69′ Σαλταπίδας), Καρβουνιάρης, Τσεσμελής, Ζαχ. Κομπογεννητάκης (84′ Περράκης), Σταυρακάκης, Δρακάκης (80′ Ρουσάκης), Παπαθανασίου, Κουλάκης, Χατζηλιόντας.

Ηρόδοτος (Νίκος Λάμπρου): Ζαφείρης, Κοζυράκης, Μαγάκης, Κοκκινάκης, Μπαλάφας, Ανωγειανάκης, Φράγκος, Γεωργόπουλος, Καραφωτιάς, Παπαδάκης (65 λ.τ Μπέρκης), Μωραϊτης (83′ Νικολάου).