Ο Γιούχτας στην πρώτη του στιγμή στο παιχνίδι προηγήθηκε στο παιχνίδι με τον Γιαλυτάκη στο 3΄. Με τον Γιούχτα να έχει τις ευκαιρίες στην συνέχεια και την υπεροχή στο παιχνίδι, η ομάδα του Μηνά Πίτσου έδειξε να παίρνει σημαντικό προβάδισμα στο 35΄ με τον Ιερωνυμάκη να κάνει το 0-2.

Ο ΟΦΙ όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ξεκινώντας πολύ δυνατά στο δευτερο ημίχρονο κατάφερε μέσα σε 8 λεπτά να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Στο 49΄ αρχικά ο Χριστάκης μείωσε σε 1-2 και ο Κρασσάς στο 57΄ ισοφάρισε σε 2-2.

Η ομάδα των Αρχανών παρα την αρχική ψυχρολουσία κατάφερε να αντιδράσει και στο 69΄ πήρε το προβάδισμα με τον Μιχελακάκη να κάνει το 2-3.

Ο ΟΦΙ έδειξε από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης πως δεν θα παρατήσει το παιχνίδι και στο 86΄ ο Τσούχτρας ισοφάρισε σε 3-3 διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα.