Ο ΟΦΗ γύρισε το παιχνίδι, βρέθηκε να προηγείται με 5 πόντους όμως με συνεχόμενα λάθη και άστοχες επιλογές γνώρισε την ήττα με 72-66 από την Δόξα Λευκάδας και πήγε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο ΟΦΗ πέτυχε πρώτος καλάθι στο παιχνίδι με τον Κιτσούλη όμως η Δόξα Λευκάδας ήταν εκείνη που κατάφερε να πάρει γρήγορα το προβάδισμα. Το 6-6 μέσα σε δύο λεπτά έγινε 14-6 για να λήξει 17-10 ΜΕ 3ποντο του Βαγενά στην εκπνοή της πρώτης περιόδου.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να είναι ασταθής στην δεύτερη περίοδο ενώ επέτρεψε στον Μάτιτς να «βομβαρδίζει» από την περιφέρεια. Με 7 δικούς του συνεχόμενους πόντους, η Δόξα Λευκάδας πήρε προβάδισμα με 33-26 ενώ ο ΟΦΗ δέχτηκε 3ποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου με αποτέλεσμα να βρεθεί η ομάδα στο -10!

Και ενώ το παιχνίδι φαινόταν χαμένο, με μαζεμένα τρίποντα από τους Κιτσούλη και Πετράκη, ο ΟΦΗ μείωσε στους 5 πόντους (47-42). Ο Μάτιτς με 3ποντο έκανε το 50-44 και στην συνέχεια ο ΟΦΗ με 3ποντο του Τσερκιτζόγλου και 5 πόντους του Κιτσούλη πήρε το προβάδισμα, για 2η φορά στον αγώνα, με 50-51!

Ο ΟΦΗ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και προηγήθηκε με 5 πόντους (50-55). Ωστόσο, τα συνεχόμενα λάθη από τους παίκτες του Φώτη Τακιανού επέτρεψαν στην Δόξα να κάνει σερί 9-0 και να πάρει προβάδισμα με 59-55.

Στα τελευταία λεπτά, ο ΟΦΗ έκανε συνεχόμενα λάθη με τον Πετράκη να αστοχεί σε δύο βολές χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει στον πόντο με αποτέλεσμα να παραμείνει το 69-66. Ο Μανούσος κέρδισε το φάουλ και με μια βολή και ένα καλάθι διαμόρφωσε το τελικό 72-66.

Τα 10λεπτα: 17-10, 39-29, 50-51, 72-66