Ο ΟΦΗ πέτυχε την τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα και ξέφυγε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Με τους Κιτσούλη, Ματαλόν και Μπαλάφα να κάνουν ότι θέλουν στο γήπεδο ο ΟΦΗ επικράτησε του Ερμή Λαγκαδά και πέτυχε την πρώτη από τις δύο νίκες που θέλει στα δύο σερί παιχνίδια στο Ηράκλειο.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον ΟΦΗ και ο Ερμής Λαγκαδά πήρε τα ηνία στο σκορ μετά το πρώτο 5λεπτο. Το 4-2 έγινε 14-19 με 2 βολές του Αναγνωστόπουλου και στην συνέχεια 16-25 με καλάθι του Καλογιαννίδη για να λήξει η πρώτη περίοδος 18-25 υπέρ της ομάδας του Λαγκαδά.

Η δεύτερη περίοδος ήταν εντελώς διαφορετική και ο ΟΦΗ με εκπληκτική εμφάνιση έβαλε τις βάσεις για την σπουδαία νίκη. Με τον Βασίλη Κιτσούλη να παίρνει μπροστά, ο ΟΦΗ ισοφάρισε αρχικά 27-27 και στην συνέχεια πήρε το προβάδισμα με δύο βολές του Πρόδρομου Τσερκιτζόγλου. Στην συνέχεια ένα ξέσπασμα του ΟΦΗ που έγινε με το σερί 13-0 ο ΟΦΗ πήγε στο +12 (47-35).

Στην συνέχεια την σκυτάλη στο σκοράρισμα πήραν οι Καραδολάμης, Μπαλάφας με τον Ερμή να μειώνει στους 6 πόντους (60-54) όμως ακόμα ένα ξέσπασμα των παικτών του ΟΦΗ μετέτρεψαν σε περίπατο το παιχνίδι πηγαίνοντας την διαφορά στους 12 πόντους (78-66).

Τα 10λεπτα: 18-25, 47-37, 66-59, 86-82