Η Ιωνία 2000 με ανατροπή στο σκορ πήρε το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής του ομίλου τίτλου της Α' ΕΠΣΧ, με 3-1 επί του Μινωταύρου, αυξάνοντας τη διαφορά της στους 6 βαθμούς από τη 2η θέση.

Ο σύλλογος των Μουρνιών προηγήθηκε στο 30' με κεφαλιά του Νταγκουνάκη από φάουλ του Δοντσίδη, σε φάση που φώναξαν για επιθετικό φάουλ οι γηπεδούχοι. Άμεσα σχεδόν ήρθε η αντίδραση για την Ιωνία, αφού στο 40' ο Μπάτζιο με πέναλτι ισοφάρισε. Αυτή τη φορά υπήρξαν πολλές διαμαρτυρίες από τους "πράσινους" τόσο για το πέναλτι που δόθηκε όσο και για το γεγονός ότι ο ρέφερι Γ. Γιαννουλάκης έδωσε επανάληψη μετά την πρώτη εκτέλεση που απέκρουσε ο Αρχοντάκης.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο ρέφερι έδωσε πέναλτι και στους φιλοξενούμενους για ανατροπή πάνω στον Θάνο, με τον Καλαϊτζάκη ωστόσο να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.

Ένας πρώην... Μουρνιανός, ο Βακαλουνάκης, στο 47' έδωσε προβάδισμα στους πρωτοπόρους, που έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Μπάτζιο, ο οποίος είναι πρώτος σκόρερ της κατηγορίας με 14 γκολ.

Στο 59' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για τους νικητές ο Ζιντιρίδης και στο 80' για το Μινώταυρο ο Καράκης.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχαν τα Ροδωπού, που "έπιασαν" στην 2η θέση τον Ίκαρο Μουρνιών.

Το συγκρότημα του Γιάννη Κελαϊδή, πέρασε με νίκη από την Παλαιόχωρα για δεύτερη φορά φέτος (είχε προηγηθεί το 0-2 στο Κύπελλο), με σκόρερ του μοναδικού γκολ τον Χατζηγιάννη στο 47' με κεφαλιά, μετά από σέντρα του νεοαποκτηθέντα Βαλέρα.