Ένας ΟΦΗ που ήξερε τι ήθελε από τον αγώνα δε δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Κέρκυρας στο Θ.Βαρδινογιάννης με 2-0 και να στείλει μήνυμα παραμονής στους διώκτες του.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη μεταμορφωμένη προς το καλύτερο, όπως άλλωστε γίνεται σε κάθε εντός έδρας αγώνα, πήρε κεφάλι στο σκορ δύο τερμάτων πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη έκανε διαχείριση δυνάμεων και αποτελέσματος, φτάνοντας χωρίς άγχος στους 3 πολύτιμους βαθμούς.

Η Κέρκυρα μάλλον πρέπει να κάνει τα πλάνα της για τη νέα χρονιά στη δεύτερη κατηγορία, την ίδια ώρα ο ΟΦΗ, με τον Πετράκη στον πάγκο δείχνει να βαδίζει εκ του ασφαλούς στην παραμονή.

Δείτε τα πλάνα

Οι φάσεις του αγώνα:

10' Αναγκαστική αλλαγή για την Κέρκυρα. Ο Γκέσιος αντί του Αγρίτη που τραυματίστηκε.

13' O Μονιάκης έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, με τον Ζορμπά να πιάνει το σουτ στην κίνηση και την μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία του Αναστασόπουλου.

17' O Κουτσιανικούλης γύρισε το σώμα του κι έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από την εστία του Αναστασόπουλου.

18' Κίτρινη κάρτα στον Μπουκουβάλα.

19' Ο Κουτσιανικούλης είχε το χώρο και έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ψηλά άουτ.

27' Σέντρα του Κουτσιανικούλη, ο Παπάζογλου έπιασε την κεφαλιά από κοντά, η μπάλα πέρασε... ξυστά από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αναστασόπουλου.

28' ΓΚΟΛ 1-0 ο ΟΦΗ. Ο Κουτσιανικούλης έβγαλε και πάλι τη σέντρα και αυτή τη φορά ο Παπάζογλου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με προβολή.

30' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λεόν αρκετά έξω από την περιοχή και από πλάγια, θέλησε να αιφνιδιάσει τον Αγριμάκη, άουτ.

34' Κίτρινη κάρτα στον Μπανούση για τράβηγμα στον Λεόν.

41' Ο Μπουκουβάλας ανέτρεψε τον Περογαμβράκη λίγο έξω από την περιοχή, με τον Παππά να του χαρίζει την κίτρινη κάρτα, που θα ήταν η δεύτερη.

44' Κίτρινη κάρτα στον Λεόν για διαμαρτυρία.

45'+1' ΓΚΟΛ 2-0 ο ΟΦΗ. Πάσα για τον Περογαμβράκη, ο Αναστασόπουλος βγήκε, αλλά ο Περογαμβράκης τον πρόλαβε και τον πέρασε για να σπρώξει στη συνέχεια την μπάλα στα δίχτυα.

47' Συρτή σέντρα του Γιάντση από δεξιά, η μπάλα πέρασε απ' όλους, όμως ο Γκέσιος δεν έκανε καλό σουτ στην κίνηση και η μπάλα έφυγε άουτ.

51' Σουτ του Περογαμβράκη έξω από την περιοχή, ο Αναστασόπουλος μπλόκαρε την μπάλα.

52' Πλασέ του Ζορμπά από πλάγια, ο Αναστασόπουλος δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει και πάλι την μπάλα.

59' Σουτ του Λεόν από το ύψος της περιοχής, ο Αγριμάκης έπεσε και μπλόκαρε.

60' Σουτ του Τσοκάνη αρκετά έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε λίγα εκατοστά πάνω από τα δοκάρια του Αγριμάκη.

65' Κίτρινη κάρτα στον Γκέσιο.

71' Σουτ του Βιτώρου στην κίνηση έξω από την περιοχή, ο Αναστασόπουλος απέκρουσε με τις γροθιές.

74' Με φορείο αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο ο Κουτσιανικούλης. Στα πλευρά δείχνει να πονάει ο παίκτης του ΟΦΗ. Ο Μακρής θα μπει στη θέση του.

83' Ο Περογαμβράκης άφησε στον Κουρδάκη, που έκανε το σουτ από πλάγια, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ.

89' Κίτρινη κάρτα στον Βιτώρο, που προσπάθησε να ροκανίσει χρόνο πετώντας την μπάλα έξω στην εκτέλεση ενός φάουλ της Κέρκυρα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ: Αγριμάκης, Σαρ, Μπανούσης(62' Βιτώρος), Μονιάκης, Ζορμπάς(60' Μπούρμπος), Κουτσιανικούλης(76' Μακρής), Παπάζογλου, Κουρδάκης, Λαπμπρόπουλος, Περγομαβράκης, Σόουζα.

Κέρκυρα: Αναστασόπουλος, Μπουκουβάλας, Βενέτης, Αγρίτης(10' Γκέσιος), Λεόν, Μοντέιρο, Τσουμάνης, Τσοκάνης(70' Ηλιάδης), Στάμου(46' Γιάντσης), Ζουμπουλάκης, Κυβελίδης.