Πριν συμπληρωθεί το πρώτο εικοσάλεπτο του ντέρμπι στην Ελιά είχαμε 3 γκολ. Οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους ουσιαστική ευκαιρία ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με τον Άγγελο Καστελιανάκη στο 9΄ να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα των Αρχανών.

Η ομάδα της Αλικαρνασσού κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι μέσα σε 3 λεπτά με τον Νικολάου που στο 15\’ έκανε το 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γυρίσουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα με τον Μπέρκη να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του σημειώνοντας το 2-1.

Στην επανάληψη ο ρυθμός δεν έπεσε και ο Ηρόδοτος στο 64΄ με τον Μπέρκη έκανε το 3-1 και έδειξε να “καθαρίζει” το παιχνίδι, ωστόσο στο 82΄ ο Άγγελος Καστελιανάκης μείωσε σε 3-2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.

Τελικά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα με τον Ηρόδοτο να παίρνει τη νίκη και τον Γιούχτα να γνωρίζει την δεύτερη διαδοχική ήττα και να μένει αρκετά πίσω σε ότι αφορά την υπόθεση τίτλος.