Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Ο Εργοτέλης όμως κατάφερε να πάρει τη νίκη στο 86’, χάρη στο τέρμα του Χάντι. Το πρώτο μέρος ήταν ιδιαίτερα κακό, με την Παναχαϊκή να έχει ελαφριά υπεροχή στο ξεκίνημα και τους γηπεδούχους να ισορροπούν μετά το πρώτο εικοσάλεπτο.

Ο ρυθμός του αγώνα βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η Παναχαϊκή άγγιξε το γκολ στο 53’ σε δοκάρι που είχε ο Φατιόν. Οι Πατρινοί είχαν και κάποιες καλές στιγμές αλλά γκολ δεν μπήκε. Στο 86’ όμως, ο Χαντί έκανε μια περίτεχνη ενέργεια, περνώντας τη μπάλα πάνω από έναν αντίπαλο και στη συνέχεια έπαιξε το 1-2 με τον Ουέλινγκτον πριν κεραυνοβολήσει τον Ανδρούτσο χαμηλά στην αριστερή γωνία, για το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Οι φάσεις του αγώνα:

11' Πρώτη καλή προσπάθεια στον αγώνα για τον Εργοτέλη με τον Λαμπίν να δίνει τη μπάλα μέσα στην περιοχή της Παναχαϊκής στον Χαντί, θα βάλει όμως το πόδι του και θα τον κόψει ο Κοιλιάρας.

14' Φάουλ μεταξύ κέντρου και περιοχής για την Παναχαϊκή, ο Βάντερσον θα αναλάβει την εκτέλεσή του, για να διώξει δύσκολα σε κόρνερ ο Αθανασίου, στην παρθενική αξιόλογη φάση των φιλοξενούμενων.

19' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Εργοτέλη με τον Γιοβάνοβιτς μέσα στην περιοχή της Παναχαϊκής να κάνει το σουτ και τον Ανδρούτσο να διώχνει δύσκολα και εντυπωσιακά, κρατώντας το "μηδέν" για την εστία του.

21' Κίτρινη κάρτα στον Μπουχαλάκη.

23' Με ωραία κίνηση ο Σπίνουλας θα δώσει στον Φατιόν το σουτ του οποίου θα κόψει ο Σαρρής.

30' Γυριστή πάσα του Λαμπίν στον Ζάχορα μέσα στα καρέ της Παναχαϊκής, ο Κροάτης θα κάνει το σουτ, για να περάσει όμως η μπάλα άουτ.

37' Κόρνερ του Σπίνουλα για τους φιλοξενούμενους, ο προωθημένος Τέλλος θα κάνει την κεφαλιά, για περάσει όμως η μπάλα πολλά μέτρα πάνω από το δοκάρι του Αθανασίου.

39' Κίτρινη κάρτα στον Γεωργίου για φάουλ στον Σπίνουλα.

40' Μακρινό σουτ του Μπουχαλάκη, η μπάλα θα καταλήξει λίγο άουτ από το κάθετο δοκάρι της Παναχαϊκής.

53' Στην Παναχαϊκή ανήκει η πρώτη καλή φάση του δευτέρου ημιχρόνου, όταν έπειτα απο σέντρα του Λίτση, ο Φατιόν θα κάνει την κεφαλιά για να περάσει η μπάλα λίγο άουτ.

55' Αντεπίθεση για τους φιλοξενούμενους με τον Γκούρτση ο οποίος όμως θα καθυστερήσει και θα κοπεί από τον Σαρρή.

57' Κίτρινη κάρτα στον Καραμανλή για φάουλ στον Χαντί.

60' Κίτρινη κάρτα στον Ουέλιγκτον.

64' Πρώτη αλλαγή για τον Εργοτέλη, στη θέση του Ζάχορα πέρασε ο Ευαγγέλου.

67' Νέα αλλαγή για τους γηπεδούχους με τον Ρέντζα να αντικαθιστά τον Τζανακάκη.

73' Κίτρινη κάρτα στον Βάντερσον για καθυστέρηση.

75' Πολύ καλή φάση για την Παναχαϊκή με τον Λίτση να βγαίνει μόνος του με τον Αθανασίου, να κάνει το πλασέ, αλλά τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη να αποκρούει τη μπάλα.

77' Φάουλ του Χαντί απο πλάγια θέση, δεν θα μπορέσει ο Ευαγγέλου στο δεύτερο δοκάρι να κάνει την κεφαλιά και η μπάλα θα περάσει άουτ.

78' Εξαιρετική κίνηση από τον Μπουχαλάκη θα κάνει την πάσα προς τον Ευαγγέλου, για να βγει όμως ο Ανδρούτσος και σωτήρια να μπλοκάρει τη μπάλα προ του επιθετικού των γηπεδούχων.

80' Σουτ του Βασιλαντωνόπουλου απο δεξιά, θα πέσει και θα διώξει σε κόρνερ ο Αθανασίου.

81' Τελευταία διορθωτική κίνηση από τον Γκόγκιτς που ρίχνει στον αγώνα τον Χρυσοφάκη στη θέση του Λαμπίν.

85' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ! Ο Μπουχαλάκης θα αλλάξει τη μπάλα με τον Χαντί, αυτός θα πιάσει το σουτ στην κίνηση και θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0.

88' Διπλή αλλαγή για την Παναχαϊκή με τους Κωνσταντινίδη και Σαλαμαστράκη να μπαίνουν στον αγώνα αντί των Βασιλαντωνόπουλου και Κοκκίνη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Σίνισα Γκόγκιτς): Αθανασίου, Γεωργίου, Τζανακάκης (66’ Ρέντζας), Σαρρής, Γιοβάνοβιτς, Ρομάνο, Μπουχαλάκης, Λαμπίν (81’ Χρυσοφάκης), Χαντί, Ουέλινγκτον, Ζάχορα (63’ Ευαγγέλου)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Κούτσης): Ανδρούτσος, Κοιλιάρας, Βασιλαντωνόπουλος (88’ Κωνσταντινίδης), Τέλλος, Λίτσης, Βάντερσον, Σπίνουλας, Καραμανλής, Άντονι, Γκούρτσας, Κοκκίνης (88’ Σαλαμαστράκης)