Η ανοδική πορεία του Παγχανιακού και η συγκομιδή βαθμών συνεχίζεται στην Β’ ΕΠΣΧ. Η ιστορική ομάδα της Νέας Χώρας σημείωσε ακόμα μια νίκη που την φέρνει ψηλότερα στην βαθμολογία, επικρατώντας με 2-1 της Ε.Θ.Κ. με «χρυσή» αλλαγή και σκόρερ τον Παρασκευά. Στο άλλο ματς της ημέρας Απόλλων και Δάφνη, επίσης σε ματς-παραμονής, αναδείχτηκαν ισόπαλοι στην Σούδα με 2-2.

Στο παιχνίδι της Μ. Ελιάς το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου μπορεί να χαρακτηριστεί και ως «μαγική» εικόνα αφού ο Παγχανιακός ήταν σαφώς καλύτερος. Οι γηπεδούχοι με μια από τις καλύτερες τους εμφανίσεις μέχρι το 35’ είχαν το προβάδισμα με 1-0, έχοντας και δοκάρι, ενώ έχασαν πολλές ευκαιρίες για ένα άνετο σκορ. Η μπάλα όμως τους «τιμώρησε» στη συνέχεια αφού η Ε.Θ.Κ. ισοφάρισε μετά το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Κοκολάκη στο 38’ και μάλιστα είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 41’ με πέναλτι αλλά ο Λουκόπουλος «νικήθηκε» από τον γκολκίπερ του Παγχανιακού, ο οποίος «εξιλεώθηκε» για το λάθος στο 1-1 και το πέναλτι που υπέπεσε πάνω στον Καυκαλά.

Στο 20’ από το κόρνερ του Κόσεκ ο Φραγγεδάκης με κεφαλιά-ψαράκι πέτυχε το 1-0 κι ένα λεπτό μετά ο Φαντάκης με απευθείας κόρνερ είχε δοκάρι. Ευκαιρίες έχασαν οι Γιούλα (15’ και 21’) και Κόσεκ (29’ και 36’). Η ισοφάριση ήρθε στο 38’ όταν ο Κοκολάκης σε μια φαινομενικά εύκολη μπαλιά έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Χριστονάκης δεν άφησε ασυγχώρητο το λάθος πλασάροντας σε κενή εστία για το 1-1. Στο 40’ ο Κοκολάκης υπέπεσε σε νέο λάθος ανατρέποντας μέσα στην περιοχή τον Καυκαλά με τον διαιτητή Ανεζάκη να δίνει το πέναλτι. Ο τερματοφύλακας όμως του Παγχανιακού πήρε το αίμα του… πίσω αφού απέκρουσε την εκτέλεση του Λουκόπουλου (41’).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν ήταν το ίδιο καλοί αλλά και πάλι… σπατάλησαν καλές ευκαιρίες με τους Γιούλα (53’) και Δελιάνοβ (55’). Τελικά ο Παρασκευάς, που είχε μπει ως αλλαγή στο 72’, έδωσε την λύση στο 76’ όταν «έκλεψε» την μπάλα από τον Ντενεκετζή και πλάσαρε σωστά τον Ψυχογιό για το 2-1. Ο ίδιος στο 88’ είχε και δοκάρι.

Καλή ήταν η διαιτησία του Ανεζάκη (Λεκάκης – Βρυωνάκης).

Παγχανιακός (Γιάννης Λαμπαρδάκης): Κοκολάκης, Φραγγεδάκης, Μπαρδάτσος (72’ Παρασκευάς), Παπαδημητράκης, Παντελακάκης, Μακρής-Τσαλίκης, Κόσεκ (88’ Κυριακίδης), Δελιάνοβ, Χρυσός, Φαντάκης, Γιούλα (84’ Περράκης).

Ε.Θ.Κ. (Μιχάλης Κελάκης): Ψυχογιός, Γ. Ντενεκετζής, Σοφιανόπουλος, Λιονάκης, Λουκόπουλος, Κυριακάκης, Λειβαδιτάκης (56’ Κωνσταντόπουλος), Κελάκης, Χριστονάκης, Καυκαλάς (78’ Λένα), Ρεθεμιωτάκης (46’ Σταμπολάκης).

Στο άλλο παιχνίδι της με τις δυο ομάδες να «καίγονται» για βαθμούς Απόλλων και Δάφνη πήραν από ένα πόντο τελικά μετά το μεταξύ τους 2-2 στην Σούδα. Η υπόλοιπη αγωνιστική διεξάγεται την Κυριακή με το ντέρμπι κορυφής του Δήμου Πλατανιά ανάμεσα σε Άμιλλα και Ροδωπού να δεσπόζει στο πρόγραμμα.