Μια.. στροφή πριν από το τέλος του πρωταθλήματος ο Ν.Ο. Ρεθύμνου έπαιζε ματς-«φωτιά» για την  παραμονή στην Α1 Γυναικών στο Πόλο. Η ρεθυμνιώτικη ομάδα ωστόσο παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών και γνώρισε την ήττα με 14-7 από το Νηρέα Χαλανδρίου που την φέρνει σε δύσκολη βαθμολογική θέση. Πλέον η αθηναϊκή ομάδα πήρε προβάδισμα για την παραμονή και ο Ν.Ο.Ρ θα πρέπει να κερδίσει την τελευταία αγωνιστική τον Πανιώνιο και να ελπίζει σε ήττα του Νηρέα για να διατηρηθεί στην Κατηγορία. Βέβαια τα κορίτσια του Ρεθύμνου έχουν και δυο ματς λιγότερα με Βουλιαγμένη και ΝΕΠ.

Στο Χαλάνδρι ο Ν.Ο.Ρ. βρέθηκε από το ξεκίνημα να… κυνηγάει τον αντίπαλο του και τα πάντα σχεδόν κρίθηκαν από το ημίχρονο με το σκορ στο 8-4. Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο όπου μάλιστα ο Νηρέας αύξησε κι άλλο την διαφορά και έφτασε εύκολα στη νίκη με «νταμπλ» σκορ 14-7.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 5-2, 2-0, 4-3

Νηρέας Χαλανδρίου: Μαντζάνα 4, Μ. Βασιλακοπούλου Μ. 3, Α. Βασιλακοπούλου Α. 2, Ζιλιέτ 2, Διαμαντοπούλου 2, Βάσιλα 1.

Ν.Ο. Ρεθύμνου: Φαρμάκη 2, Πατσαχάκη 2, Ταβούρλογλου 1, Φραγκιουδάκη 1, Μπεκρή 1.

Διαιτητές: Σταυρίδης- Κουρτίδης

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής δέσποζε το μεγάλο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Βουλιαγμένη που έληξε ισόπαλο με 8-8 και έδωσε προβάδισμα για την πρώτη θέση στην ομάδα του Λαιμού. Βέβαια τα πάντα θα κριθούν στον αθλητικό δικαστή αφού η Βουλιαγμένη κατέθεσε ένσταση γιατί οι Πειραιώτες χρησιμοποίησαν δύο ξένες.