Σπουδαίες νίκες στην προσπάθεια για τη γρήγορη εξασφάλιση της παραμονής τους σημείωσαν Ηρακλής, Αστέρας και Πανακρωτηριακός.

Η ομάδα των Νεροκούρου στην έδρα της επιβλήθηκε 4-0 της Α.Ε. Κυδωνίας με τον Γ. Καλυκάκη (12’) να ανοίγει το σκορ και τους φιλοξενούμενους να αστοχούν σε πέναλτι στο 30’.

Στην επανάληψη η νίκη των γηπεδούχων απέκτησε διαστάσεις θριάμβου με δυο γκολ από τον Τοντινίδη και ένα από το Δελήμπαση.

Στον Πλατανιά μετά από επεισοδιακό παιχνίδι με διακοπή ο Αστέρας Μανολιόπουλου πήρε νίκη παραμονής απέναντι στο Γρανίτη με 2-1, «βυθίζοντας» περισσότερο την ομάδα της Αγίας Μαρίνας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρος με τον Λόγκο, αλλά με δυο γκολ του Ράντεβ στο 79' και στο 89' (με πέναλτι) ο Αστέρας πήρε τη νίκη. Ο Γρανίτης έχει φρικτά παράπονα από το διαιτητικό τρίο (Μπερτάκης-Καντεράκη-Βερυκάκη). Στο 17' υπήρξε δεκάλεπτη διακοπή από τον ρέφερι λόγω υβριστικών συνθημάτων από την πλευρά των φιλοξενούμενων, σε μια φάση που απέβαλε τον Δημόπουλο από τον πάγκο των "κιτρινόμαυρων". Οι ηττημένοι "φωνάζουν" ακόμα για οφσάιντ στο 1ο γκολ και για το πέναλτι που καταλογίστηκε μετά από υπόδειξη της βοηθού Καντεράκη. Στο 75' αποβλήθηκε και ο Π. Δασκαλάκης, ενώ στο φύλλο αγώνα γράφτηκε και ο αρχηγός του Γρανίτη Καστρινάκης.

Από το πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» στη Μοναχή Ελιά ο Πανακρωτηριακός, που με γκολ των Κυριακάκη (4’) και Λυχνάκη (32’) κέρδισε 2-0 τη Δόξα. Οι ηττημένοι έχουν πολλά παράπονα από τον ρέφερι Ντοκάκη, ενώ η ομάδα του Ακρωτηρίου έχασε στο τέλος με τραυματισμούς τους Κυριακάκη, Μπικάκη.