Ο Ηλυσιακός έκανε το… λάθος να προηγηθεί απέναντι στο Ρέθυμνο Aegean στο 1ο δεκάλεπτο και… νευρίασε τους παίκτες του Στέργιου Κουφού.

Με την άμυνα να «σφίγγει» και την επίθεση να παίρνει… μπρος ο ΑΓΟΡ γύρισε γρήγορα το παιχνίδι (που το έχανε με 2-12 στο 5’) και πήγε στο ημίχρονο με διαφορά 13 πόντων (43-30).

Ο Κόμματος ήταν ασταμάτητος και το Ρέθυμνο συνέχισε σε ακόμα καλύτερους ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο με τη διαφορά να… εκτοξεύεται στους 31 πόντους με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Ηλυσιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει απλά την έκταση της ήττας του με επιμέρους σκορ 23-19 υπέρ του στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 43-30, 76-45, 95-68.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Στέργιος Κουφός): Χορν 7(1), Καλλινικίδης , Κόλιμον 5(1), Αγγελόπουλος 5, Τσαρούχας 2, Τσόχλας 12(3), Ντούβνιακ 12(2), Κόμματος 24(5), Κάρτερ 10(2), Λάτοβιτς 8(2), Πέτγουεϊ 10, Σιζόπουλος .

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζευγώλης): Αράπης 2, Αναγκόνιε 7, Αποστολίδης 4(1), Χατζής , Σπανός 8(1), Αντωνάκης 3, Μόρισον 21, Κρίπι 2, Γκάρισον 10, Παραγυιός 3(1), Στόγκλιν 8.