Tο έργο των παικτών του ΟΦΗ ήταν δύσκολο καθώς είχαν να αντιμετωπίσουν μια από τις καλύτερες ομάδες της Α2, πάλεψαν όσο μπορούσαν όμως τη νίκη πήραν οι γηπεδούχοι με 83-68.

Το πρώτο 10λεπτο πήγαινε πόντο – πόντο με τα Τρίκαλα να προηγούνται με βραχεία κεφαλή (17-16) ενώ στην συνέχεια ακολούθησε ένα σερί 6-1 για να γίνει το σκορ 23-17.

Τα Τρίκαλα προηγήθηκαν με 32-25 για να λήξει το ημίχρονο στο +8 για τους γηπεδούχους ενώ για τον ΟΦΗ προσπαθούσε αρκετά ο Τρικαλινός Κώστας Μπαλάφας.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο ΟΦΗ «ροκάνισε» την διαφορά στους 3 πόντους (47-44) ωστόσο με τον Κατσαρέ η διαφορά πήγε στους 13 πόντους για να έρθει το τελικό 83-68.

Πλέον, οι παίκτες του Φώτη Τακιανού καλούνται να πάρουν τη νίκη στο κομβικής σημασίας ματς με το Παγκράτι στο άδειο, λόγω τιμωρίας, ΒΑΚ.