Στον… ύπνο έπιασε η Κέρκυρα την «πειραματική» -ελέω απουσιών- άμυνα του Πλατανιά.

Οι Φαίακες κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 3’ με τον Κυβελίδη και να βάλουν από νωρίς… δύσκολα για τους παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη.

Παρά το παραγωγικό παιχνίδι στην επίθεση και τις 9 τελικές σε ένα ημίχρονο το δεύτερο γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους και πάλι με τον «Κύβε», που πέρσι είχε αποτελέσει μεταγραφικό στόχο των «ερυθρολεύκων».

Στην επανάληψη ο Πλατανιάς δεν ήταν το ίδιο απειλητικός, αλλά κατόρθωσε να μειώσει με τον Μπέλιτς στο 70’. Στη συνέχεια πίεσε για την ισοφάριση, με τον Αναστασιάδη να έχει ρίξει όλα τα «όπλα» του στο γήπεδο, αλλά στο 77’ ο Αναστασάκος δεν βρήκε στόχο.

Σε μια από τις κόντρες τους οι γηπεδούχοι είχαν στο 82’ διπλό δοκάρι με τους Λεόν και Γκέσιο.

Στο τραγικό γήπεδο της Κέρκυρας δεν ήταν δυνατόν να παιχθεί ποδόσφαιρο, ωστόσο –κυρίως στο α’ ημίχρονο- ο Πλατανιάς έβγαλε πολλές φάσεις.

Η ατυχία δεν έλειψε ούτε από την αναμέτρηση της Κέρκυρας, αφού με θλάση αποχώρησε νωρίς ο Μαραγκουδάκης.

Στο 63-37 % η κατοχή της μπάλας για την ομάδα των Χανίων, που έκανε 13 τελικές έναντι 7 της Κέρκυρας. Οι γηπεδούχοι στο τέλος έπαιξαν με 6 ουσιαστικά στην άμυνα, ενώ οι μπάλες έπεφταν… βροχή στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα το 2-1 να μην αλλάξει.