Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι οι κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να φύγουν με τους 3 βαθμούς καθώς ο Γηραιός κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι φάσεις του αγώνα:

4′ Διαδοχικά φάουλ έξω από την περιοχή στο ξεκίνημα για τον Ηρακλή

7′ Μακρινό σουτ από τον Ουκάρ, έξω από το αριστερό δοκάρι

13′ Ο Εργοτέλης πιέζει και έχει κόρνερ τώρα. Μπλόκαρε ο Χουάντερσον το κόρνερ του Ρομάνο

19′ Ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Αμπντέλ σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Χουάντερσον να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

22′ Φάουλ από τα αριστερά για τον Ηρακλή που ανεβάζει την πίεση

23′ Κίτρινη κάρτα στον Σουλίδη για τάκλιν στον Βερπακόφσκις

24′ Δυνατό σουτ του Στεφανίδη και απόκρουση σε κόρνερ από τον Αθανασίου

40′ Ωραία προσπάθεια από τον Χ. Παληγεώργο που έδωσε στον Γιόβε αλλά το σουτ του Ισπανού πέρασε ψηλά άουτ

43′ Εκτέλεση φάουλ από τον Ταϊανάν και κεφαλιά του Σαββίδη μέσα στην περιοχή για να μπλοκάρει ο Αθανασίου

45\’+1\’ Κίτρινη κάρτα στον Γ. Παληγεώργο για διαμαρτυρίες

53′ Μακρινό σουτ του Ταϊανάν, μπλόκαρε ο Αθανασίου

56′ Ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Τούνι πάσαρε στον Γιόβε ο οποίος δεν κατάφερε να πλασάρει εύστοχα από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

60′ Κίτρινη κάρτα στον Τούνι

66′ Κίτρινη κάρτα στον Ρομάνο

72′ Κίτρινη κάρτα στον Γιοβάνοβιτς

83′ ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη. Ο Κοζορώνης σούταρε από μακριά με τη μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι και έπειτα στην πλάτη του Χουάντερσον για να καταλήξει στα δίχτυα του Ηρακλή

89′ Κίτρινη κάρτα στον Σαρρή

94\’ Σουτ Ουέλιγκντον, απέκρουσε ο Χουάντερσον

ΓΚΟΛ για τον Ηρακλή. Φάουλ για τον Ηρακλή έξω από την περιοχή με τον Βαγγελόπουλο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας στην περιοχή και με σουτ να την στέλνει στα δίχτυα για το 1-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ηρακλής (Χατζηνικολάου): Χουάντερσον, Χ. Παληγεώργος, Σαββίδης, Βαγγελόπουλος, Ντάνι Λόπεζ (50′ Τούνι), Γ. Παληγεώργος, Ουκάρ (70′ Κιρόφσκι), Γιόβε, Ταϊανάν, Σουλίδης (50′ Τσερκέζος), Στεφανίδης

Εργοτέλης (Γκόγκιτς): Αθανασίου, Σαρρής, Κοζορώνης, Χαλκιαδάκης (55′ Μπουχαλάκης), Ουέλιγκτον, Αμπντέλ, Ρομάνο, Πίτσος (77′ Πλούσης), Βερπακόφσκις, Γιοβάνοβιτς, Ρέντζας (64′ Λαμπίν)