Για ένα ημίχρονο ο Πλατανιάς... κυνήγησε το θαύμα της ανατροπής στην Τρίπολη αλλά ο Αστέρας έκανε το "4 στα 4" στις φετινές αναμετρήσεις των δυο ομάδων.

Οι Αρκάδες πήραν τη νίκη με 3-1 και μαζί και το... εισιτήριο για τους "4" του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ.

Στο 38' ο Ουσέρο άνοιξε το σκορ, με τον Μιρτσέτα να ισοφαρίζει με πέναλτι στο 41'.

Στο 65' ο Ντε Μπλάσις με... κεφαλιά σημείωσε το 2-1, με τον Καλαντζή να γράφει τον επίλογο στο 89'.

Το φιλμ του αγώνα
20' Σουτ του Δέντσα η μπάλα κόντραρε στον Μπαρτολίνι και ο Μπαντής μπλόκαρε με δυσκολία.
28' Σουτ του Μιρτσέτα μπλοκάρει ξανά ο τερματοφύλακας του Αστέρα.
35' Δυνατό σουτ του Μιρτσέτα η μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία του Μπαντή.
38' ΓΚΟΛ: Από εξαιρετική κάθετη πάσα του Ντε Μπλάσις ο Ουσέρο με πλασέ ανοίγει το σκορ.
41' ΓΚΟΛ: Ο Γιακουμάκης κερδίζει πέναλτι από τον Μπαρτολίνι, το οποίο εκτελεί εύστοχα ο Μιρτσέτα (1-1).
50' Φάουλ του Κάφα άουτ.
51' Σουτ του Ντε Μπλάσις αποκρούει ο Κηπουρός.
65' ΓΚΟΛ: Σέντρα του Ναβάρο ο Ντε Μπλάσις ανενόχλητος με κεφαλιά κάνει το 2-1.
68' Το σουτ του Μιρτσέτα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
77' Σουτ του Δέντσα άουτ.
88' ΓΚΟΛ: Ο Καλαντζής φεύγει στην κόντρα και αφού αποφεύγει τον Κηπουρό σε κενή εστία διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Αστέρας Τρίπολης: Μπαντής, Γιαλούσης (71’ Κοντοές), Φορμίκα, Μπαρτολίνι, Χουανίτο, Ουσέρο, Αλβαρεζ, Κάφα (57’ Ράγιος), Ντε Μπλάσις, Έγκον (57’ Ναβάρο), Καλαντζής

Πλατανιάς: Κηπουρός, Αργυρόπουλος (62’ Τσοντάκης), Κουρτεσιώτης, Τζανής, Ποτουρίδης, Στόλερ, Δέντσας, Τσιντί, Γιακουμάκης, Μιρτσέτα, Γιάννου (75’ Μαρτσάκης)