Μεγάλη νίκη πήρε ο ΟΦΗ κερδίζοντας στο ΒΑΚ τον πρωτοπόρο Φιλαθλητικό. Ο ΟΦΗ είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα φτάνοντας στο +8 (21-13) με τον Φιλαθλητικό στη συνέχεια να ισοφαρίζει σε 27-27 κάνοντας ένα μικρό σερί όμως ο ΟΦΗ με 1 βολή του Μπαλάφα και 2 του Πετράκη πήγε στο +5 (40-35) με το ημίχρονο να λήγει 40-38.

Η 3η περίοδο στιγματίστηκε από την 20λεπτη διακοπή λόγω της πτώσης του ρεύματος με τον Φιλαθλητικό να προηγείται με 1 πόντο (41-42). Μετά από 20 λεπτά ξεκίνησε το παιχνίδι με τον ΟΦΗ να κάνει ένα φοβερό παιχνίδι χάρις στην εκτελεστική δεινότητα του Πετράκη που έδωσε αρκετές λύσεις.

Απο μια τεχνική ποινή στον Φιλαθλητικό, ο ΟΦΗ πέρασε με +5 (40-35) με δυο βολές του Μπαλάφα, λίγο πρίν το φινάλε του ημιχρόνου. Με δικό του τρίποντο, η διαφορά πήγε στο +8 για τον ΟΦΗ (68-60) για να έρθει το τελικό 79-68.