Η Ιωνία 2000 με… φόρα από την κατάκτηση του κυπέλλου προελαύνει και για τον τίτλο στην Α’ κατηγορία της Ε.Π.Σ. Χανίων.

Η ομάδα της Σπλάντζιας σημείωσε την 11η νίκη της στο πρωτάθλημα με σκορ 4-0 απέναντι στον ΔΑΑΟΧ.

Στο 25’ ο Μεζαρτζόπουλος άνοιξε το σκορ, για να κάνει δέκα λεπτά αργότερα ο Καβρουλάκης το 2-0.

Στην επανάληψη ακόμα δυο γκολ από τους Γιανολάρη (48’) και Μπαδιεριτάκη (75’) έφεραν το σκορ στο 4-0. Oι ηττημένοι \”φωνάζουν\” για ένα ακυρωθέν γκολ του Μαραγκάκη στο 30\’.

Στα Νεροκούρου ο αγώνας Ίκαρος Μουρνιών-Ροδωπού δεν είχε την… τύχη να ολοκληρωθεί, αφού διεκόπη στο 75’ για υβριστικά συνθήματα από την κερκίδα προς το διαιτητή Κασσελάκη.

Μέχρι εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 4-1 (25’ Μανωλεδάκης, 43’ και 73’ Περράκης, 55’ πέν. Πενταράκης-74’ Μαναρώλης).

Στις νίκες επέστρεψε ο Μινώταυρους, που με πρωταγωνιστή τον νεαρό επιθετικό Χατζόπουλο κέρδισε 3-1 τον Άρη Σούδας. Ο 16χρονος φορ σκόραρε το παρθενικό του γκολ στην κατηγορία στο 38’ και στο 55’ έκανε το 3-0. Ενδιάμεσα στο 46’ ο Νταγκουνάκης με πέναλτι –που αμφισβήτησαν οι ηττημένοι- είχε σημειώσει το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 86’ με πέναλτι του νεαρού τερματοφύλακα Σαρτζετάκη. Η παράβαση είχε δοθεί για χέρι του Ι. Πατεράκη, που είχε δοκάρι στο 7’.

Από το πρώτο ημίχρονο και αρκετά γρήγορα κρίθηκε η αναμέτρηση της Ασπίδας με τον Ακρίτα. Στο 25’ ο Καγλατζής έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους για να «απαντήσει» δυο λεπτά αργότερα ο Γεραμάνης.