Σπουδαία νίκη για τον Εργοτέλη που επέστρεψε στην κορυφή μετά το 0-0 του Απόλλων με την Καλονή. Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε να πάρει τους 3 βαθμούς με τον Δωματά στο 82'.

Οι φάσεις του αγώνα:

2΄ Kαλή στιγμή για τον Εργοτέλη, με στο σουτ του Μπουχαλάκη να περνάει λίγο άουτ

8΄ Κόρνερ για τον Εργοτέλη. Περνάει χωρίς κάτι το αξιόλογο

23΄Μακρινό σουτ του Ζαχόρα δεν ανησυχεί ο Πουρής που μπλοκάρει άνετα την μπάλα.

25΄ Πρώτη υποψία ευκαιρίας για τον Βύζαντα με ένα σουτ. Δεν ανησύχησε ο Αθανασίου που μπλόκαρε

46΄ Μακρινό σουτ του Μπιτσάκου, μπλοκάρει ο Αθανασίου

51΄Κίτρινη στον Χαντι

53' Βερπακόφσκις και Χαντί άλλαξαν ωραία την μπάλα, έγινε η σέντρα ο Ζαχόρα δεν μπόρεσε να την βρει

58΄ Κόρνερ για τον Εργοτέλη. Πολύ κακή εκτέλεση από τον Λαμπίν

64' Γκολ για τον Εργοτέλη όμως ακυρώνεται ως οφσάιτ

68' Ο Λαμπίν χόρεψε την άμυνα έστρωσε στον Βερπακόφσκις όμως το σουτ που επιχείρησε κόντραρε και κατέληξε κόρνερ

72΄ Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Κοζωρόνης έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Πουρής στην επαναφορά το ψαλίδι του Ζαχόρα απομάκρυνε σε κόρνερο τερματοφύλακας του Βύζα

73΄ Εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Λαμπίν πήρε την κεφαλιά, ένας αμυντικός του Βύζα πριν περάσει η μπάλα την γραμμή απομάκρυνε

75' Κίτρινη στον Σαρρή

76΄ Σουτ του Βερπακόφκις η μπάλα πέρασε άουτ

81' Νέα καλή στιγμή για τον Εργοτέλη με τον Πίτσο

82' Γκολ για τον Εργοτέλη. Ο Ζαχόρα έκανε ωραία κίνηση, έβγαλε την σέντρα και ο Δωματάς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

83' Κίτρινη στον Δωματά που έβγαλε την φανέλα για τον πανηγυρισμό του

92' Κίτρινη κάρτα στον Γρομήτσαρη

93' Κόρνερ για τον Βύζαντα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εργοτέλης: Αθανασίου, Ρέντζας(75' Δωματάς), Κοζορώνης, Σαρρής, Πίτσος, Βερπακόφσκις, Μπουχαλάκης, Ουέλιγκτον(34' Χρυσοφάκης), Χαντί(54' Λαμπίν), Ζάχορα, Πλουσής

Βύζαντας: Πουρής, Λιόλιος, Γρομητσάρης, Χαρτσής(69΄Διαμαντόπουλος), Σπαγής, Μπιτσάκος, Ταμπάκης, Αρναρέλης(81' Δημητρίου), Μανδύλης, Γκεμίσης, Πουρνός