Με μεγάλο πρωταγωνιστή στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο τον, μέχρι τότε αρνητικό, Νίκο Ζήσιο ο Ανδρογέας «απέδρασε» από το Κλειστό του Κλαδισού με μια σπουδαία νίκη με 71-59 απέναντι στον Κύδωνα. Ο χαρισματικός γκαρντ με κρίσιμα καλάθια και 9 πόντους στα τελευταία 5’ ανέτρεψε το προβάδισμα των γηπεδούχων και οδήγησε την ομάδα σε μια νίκη που την βάζει και πάλι στο «κόλπο» του τίτλου. Από την άλλη η ομάδα των Χανίων δεν μπόρεσε να συντηρήσει τις διαφορές που έπαιρνε και φαίνεται για δεύτερο σερί παιχνίδι πόσο βαρύ «πλήγμα» ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Θοδωρή Λεκάκου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να έχουν τραγικά ποσοστά ευστοχίας στην πρώτη περίοδο και να συναγωνίζεται η μία την άλλη στα άστοχα σουτ. Αν και ο Κύδων με δύο τρίποντα του Ηλία Λεκάκου προηγήθηκε 6-2 (5’.55’’) και 9-5 (8’.30’’) το δεκάλεπτο έκλεισε με 9-8. Τα ποσοστά ευστοχίας των ομάδων ανέβηκαν στην δεύτερη περίοδο όπου οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 14-8 και 19-14 (5’.48’’ πριν τη λήξη) αλλά ο Ανδρογέας με σερί 0-7 πέρασε μπροστά με 19-21. Τα Χανιά «απάντησαν» με τον ίδιο τρόπο και πήραν ξανά τα ηνία αλλά και διαφορά 5 πόντων, 26-21 27’’ πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου το οποίο έληξε με 26-22.

Οι παίκτες του Κύδωνα έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση και μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο φέρνοντας την διαφορά στην μέγιστη τιμή της του 8 πόντους στο 22’ με τρίποντο του Θεοδωράκη (31-23). Οι φιλοξενούμενοι όμως έμειναν κοντά στο σκορ με σερί 0-6 (31-29) για να ανεβάσει την διαφορά ο Λεκάκος στο 25’ στους 7 πόντους (36-29). Πάλι η ομάδα του Ηρακλείου όμως είχε τις… απαντήσεις και μείωσε στον πόντο 2’ και 34’’ πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου (36-35). Η περίοδος τελικά ολοκληρώθηκε με 41-39.

Στην τελευταία και κρίσιμη περίοδος οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο 32’ με 47-41 με 4 συνεχόμενες βολές από Λιονάκη και Ηλ. Λεκάκο για φάουλ και τεχνική ποινή στον Ζήσιο. Ο έμπειρος γκαρντ του Ανδρογέα κάπου εκεί πήρε… μπροστά και με ηγετική εμφάνιση βοήθησε την ομάδα του αρχικά να προηγηθεί με 48-49 5’ και 14’’ πριν το τέλος. Με μια τρίποντη «βόμβα» από τα 8 μέτρα σχεδόν και στην εκπνοή του χρόνου (4’ και 33’ πριν την λήξη) έκανε το 48-52 ενώ εν συνεχεία με «κλέψιμο» και δικό του καλάθι εκτοξεύθηκε η διαφορά στους 8 πόντους (48-56) 3’ και 55’’ πριν να λήξει η αναμέτρηση. Κάπου εκεί η ψυχολογία των παικτών του Κύδωνα έπεσε κατακόρυφα και το ροζ φύλλο αγώνα είχε πάρει τον… δρόμο προς την μεριά των φιλοξενούμενων που ανέβασαν την διαφορά στους 10 (55-65) 50’’ πριν το φινάλε. Ο επίλογος «γράφτηκε» με τέσσερις σερί πόντους του Ζήσιου με τους οποίους διαμορφώθηκε το τελικό 59-71.

Κύδων – Ανδρογέας 59-71

Τα δεκάλεπτα: 9-8, 26-22 (ημίχρ.), 41-39, 59-71 (τελικό)

Κύδων (Ηλιάκης Γιάννης) : Πιπεράκης 2, Σεβαστόπουλος 6, Θεοδωράκης 3 (1), Μανίγκοτιτς 2, Μπαγάκης, Ρούτσης 7 (1), Μπερτίδης, Λιονάκης 21, Λεκάκος Ηλ. 18 (4).

Ανδρογέας (Πετεινός Γιάννης) : Αλμπαντάκης 1, Χωματάς 6 (1), Χαριτάκης 9 (1), Αρβανίτης 20 (3), Αγγελιδάκης 2, Ζήσιος 15 (1), Νταμπανιάν 4, Βισκαδουράκης 6, Μηλαθιανάκης 8.

Την μοναξιά της κορυφής μετά την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου απολαμβάνει πλέον ο Ηρόδοτος, που κέρδισε 78-67 την Αναγέννηση και πάει την επόμενη εβδομάδα στα Χανιά για να αντιμετωπίσει τον Κύδωνα, την μοναδική ομάδα που τον έχει κερδίσει στην τελική φάση. Την δεύτερη νίκη του και μάλιστα συνεχόμενη πέτυχε ο Φιλαθλητικός με 69-46 επί της Ιεραπετρας.

Ηρόδοτος – Αναγέννηση 78-67

Διαιτητές : Χαλαμπαλάκης – Μπανασάκης

Τα δεκάλεπτα : 21-17, 15-12 (36-29), 23-26 (59-55), 19-12 (78-67)

Ηρόδοτος (Κόκκινος Γιάννης) : Νίχλος 13 (1), Μαϊστρέλης Ν. 2, Μαϊστρέλης Β. 20 (3), Τσάμης 2, Τσιμπινός 1, Αναστασάκης 4, Χαραλαμπάκης, Σταματάκης 6, Φραγκιαδάκης, Βακιντής, Αποστολίδης 30 (3)

Αναγέννηση (Μαραγκάκης Μανόλης) : Κριθινάκης, Ψαθάκης 5, Γιαβρίδης 5 (1), Κοκκιάδης 15, Χανιαλάκης, Τζάνης 20 (1), Σηφάκης 11 (1), Χάτζης 11

Φιλαθλητικός – Ιεράπετρα 69-46

Διαιτητές: Κώτσου, Παπαϊωάννου.

Τα δεκάλεπτα: 10-11, 38-24 (ημίχ.), 56-39, 69-46.

Φιλαθλητικός (Κασαπίδης Δημήτρης): Φασουλάκης 11, Κουμιανάκης 1, Καφούσης, Δοξαστάκης 4, Μυλωνάκης 10, Σιαφαρίκας 3, Χισκάκης 17 (5), Βαρνάβας 5, Παπασταματάκης 11 (3), Νησωτάκης 7.

Ιεράπετρα (Γαϊτανάκης Μαρίνος): Κορνιωτάκης 3 (1), Κοροβέσης 4, Μάλλιαρης 8, Παπαδάκης 5, Πετράκης, Ανδρουλάκης 1, Κολοβός, Φραγκιαδάκης 4, Ματζαράκης 11 (1), Στρατάκης 9 (1), Γιαννακουδάκης 1.