Χαράς ευαγγέλια για το Ρέθυμνο Aegean στην 22η αγωνιστική της Α2 Ανδρών στο Μπάσκετ. Το συγκρότημα του Στέργιου Κουφού αφού «άλωσε» και το Κλειστό του Μετς Α’ με 67-58 επί του Παγκρατίου ενημερώθηκε και για τα ευχάριστα και την εντός έδρας ήττα του Λαυρίου από τον Πανελευσινιακό με 73-82. Αυτά τα αποτελέσματα έφεραν μόνο στην 2η θέση τον ΑΓΟΡ και του έδωσαν το δικαίωμα να κρατάει αυτός την τύχη στα χέρια του για την επιστροφή στα μεγάλα… σαλόνια του Ελληνικού Μπάσκετ.

Το παιχνίδι στην έδρα του Παγκρατίου, που «καιγόταν» για βαθμούς, ξεκίνησε ιδανικά για το Ρέθυμνο που ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 12 πόντων (20-8). Στη συνέχεια όμως δεν υπήρξε η ίδια σοβαρότητα και η ομάδα του Παπαδόπουλου με επιμέρους σκορ 21-6 στην δεύτερη περίοδο πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 29-26.

Οι φωνές του Στέργιου Κουφού στο ημίχρονο έπιασαν… τόπο και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασιστικά στην επανάληψη. Περιορίζοντας στους 10 πόντους το Παγκράτι και σημειώνοντας στο ίδιο διάστημα οι ίδιοι 25 έφτασαν πάλι το παιχνίδι στους 12 πόντους (39-51) στο 30’. Παρά την απεγνωσμένη προσπάθεια των γηπεδούχων για να μειώσουν το μόνο που κατάφεραν ήταν να «ρίξουν» την διαφορά κάτω από τους 10 με το τελικό σκορ να είναι το 58-67.

Πρωτεργάτες της νίκης του Ρεθύμνου οι Μαγκουνής με 18 πόντους (2 τρ.) και Λάτοβιτς με 17.

Παγκράτι – ΑΓΟΡ 58-67

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 29-26 (ημ.), 39-51, 58-67 (τελικό)

Παγκράτι (Παπαδόπουλος): Σκουζής 5 (1), Λόλας 2, Καράβολας 5 (1), Βούλγαρης 17 (3), Βαρδιάνος 9 (1), Δημάκος 11 (1), Ζωγράφος, Κοτρώτσιος, Παπαγεωργόπουλος 4, Τζουγκαράκης 5

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κυριακόπουλος 9 (2), Κούμουλος 6 (2), Κρούντμπεργκ 3 (1), Τσόκλας 6 (2), Μαγκουνής 18(2), Θεοδωράκος Γ. 5 (1), Λάτοβιτς 17, Πολίτης 3