Από την στιγμή που δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε την πρότευλαυταία ομάδα της βαθμολογίας, που είχε μόνο μία νίκη, το ΟΚΑ Αρκάδι τότε μάλλον πως δεν πρέπει να περιμένει και πολλά πράγματα στην συνέχεια ώστε να έρθει η παρθενική νίκη στην φετινή αγωνιστική περίοδο. Η ομάδα του Ρεθύμνου γνώρισε την 17η ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια με 42-55 από την ΕΑ Παραλίας στο Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου.

Το Αρκάδι ήταν αξιόμαχο στο πρώτο δεκάλεπτο όπου ήταν κοντά στο σκορ (12-16) αλλά η επόμενη περίοδος ήταν καταστροφική για αυτό αφού πέτυχε μόλις 5 πόντους και η Παραλία πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 32-17.

Οι προσπάθειες των κοριτσιών του Τσαγκαράκη δεν έπιασαν… τόπο στο τρίτο δεκάλεπτο όπου με επιμέρους σκορ 10-12 ανέβηκε η διαφορά στους 17 πόντους (27-44) και το μόνο που κατάφεραν ήταν απλά να μειώσουν την έκταση της ήττας και το σκορ στο 42-55 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Κούγια με 11 πόντους και 1 τρίποντο ήταν πρώτη σκόρερ για το Αρκάδι, ενώ η Γαλητσιάνου είχε 10. Για τις νικήτριες κορυφαία η Μπουγιούκου με 17 πόντους και 5 τρίποντα και την ακολούθησε η Μοσχοπούλου με 16.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 17-32, 27-44, 42-55.

Αρκάδι (Τσαγκαράκης): Χλιαουτάκη 2, Κούγια 11 (1), Λαμπιθιανάκη 2, Κουντούρη 2, Καλυβιανάκη 2, Φοβάκη 7, Γιοβάνοβιτς 1, Γαλητσιάνου 10, Πολοπετράκη 5.

ΕΑ Παραλίας (Κωστόπουλος): Μπουγιούκου 17 (5), Κατρούτσου 2, Οκταρά 5 (1), Πανίτσα, Δερματή 9, Πετροπούλου 4, Γιαννοπούλου 2, Μοσχοπούλου 16.