Η Δόξα συνέχισε την φετινή της παράδοση απέναντι στον Πλατανιά και κερδίζοντας τους "ερυθρόλευκους" για τέταρτη φορά φέτος σε ισάριθμα παιχνίδια σε Κύπελλο και πρωτάθλημα, έκανε το "νταμπλ".

Το... καμάρι των Παχιανών παράλληλα πανηγύρισε το δεύτερο συνεχόμενο πρωτάθλημα του και τρίτο στην ιστορία του.

Ο τελικός ήταν συγκλονιστικός με το συγκρότημα του Νίκου Θεμελή να επικρατεί με 2-1 με γκολ του Καριμπίδιη στην εκπνοή της παράτασης.

Ο Πλατανιάς μπήκε πιο παθιασμένα στο παιχνίδι και στο μεγαλύτερο κομμάτι του πρώτου ημιχρόνου υπερείχε.

Η πρώτη φάση ήταν πάντως για τη Δόξα, με τον Καλοριζικάκη να αποκρούει το σουτ του Παπαδοκωνσταντάκη στο 15'. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε το 0-1 για τον Πλατανιά. Από κόντρα σε διώξιμο του Μάντρο η μπάλα στρώθηκε σε κενή εστία στον Αργυρουδάκη, που δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει.

Στο 33' οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν μια.. ανάσα από το 0-2 αλλά το "σκαφτό" σουτ του Μαρκοδούνα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στην πρώτη φάση του β' ημιχρόνου (38') η Δόξα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Αντ. Μαρκουλάκης εκτέλεσε ιδανικά το φάουλ και έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Καλοριζικάκη.

Τρία λεπτά μετά ο Παπαδοκωνσταντάκης σούταρε και η μπάλα από κόντρα στον Λαδάκη κατέληξε κόρνερ.

Ο ίδιος παίκτης είχε καλό σουτ που απέκρουσε σωτήρια στο 60' ο Καλοριζικάκης. Ο Πλατανιάς "απάντησε" στις ευκαιρίες στο 67' με τον Μαστοράκη να σουτάρει και τον Δασκαλάκη να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση

Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης (70') έγινε η φάση που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από τη μεριά του Πλατανιά. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Τσισμενάκη, με τον ρέφερι Ούτα να δίνει κόρνερ. Ο β' βοηθός Τσαπαρίδης είχε σηκώσει τη σημαία, αλλά την κατέβασε άμεσα, υποστηρίζοντας στη συνέχεια ότι υπέδειξε άουτ και δεν είχε σκοπό να την σηκώσει για χέρι.
Τα παράπονα για τη φάση αυτή έφεραν την αποβολή του Αντώνη Καρατζή από τον πάγκο του Πλατανιά, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στο 81' ο Τσισμενάκης αντίκρισε την 2η κίτρινη, αφήνοντας τη Δόξα με παίκτη λιγότερο. Κοντά στο 1-2 έφτασε ο Πλατανιάς στο 88', αλλά το σουτ του Μαρκοδούνα κατέληξε άουτ.

Στο τελευταίο λεπτό της παράτασης (90') οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ που τους έδωσε το τρόπαιο. Ο Κυρκόπουλος έκανε την ενέργεια και πέρασε τον Καλοριζικάκη, χωρίς να καταφέρει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Καριμπίδης έγινε κάτοχος της μπάλας και αφού απέφυγε έναν αντίπαλο πλάσαρε ιδανικά, δίνοντας το σύνθημα για έξαλλα πανηγύρια στο γήπεδο των Μουρνιών. Από την άλλη υπήρξαν πάρα πολλές διαμαρτυρίες από την πλευρά του Πλατανιά για επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα, με τον Λαδάκη να αντικρίζει την κόκκινη κάρτα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε μετά το σφύριγμα της λήξης, αφού από τη μια πλευρά υπήρχαν έξαλλα πανηγύρια και από την άλλη έντονες διαμαρτυρίες για τη διαιτησία. Το ρόλο του "πυροσβέστη" για να κατευνάσουν τα πνεύματα από την μεριά του Πλατανιά έπαιξε ο γραμματέας της ΠΑΕ Γιάννης Τρούλης.

Δόξα Παχιανών (Νίκος Θεμελής): Δασκαλάκης, Μπουλταδάκης, Καριμπίδης, Μάντρο (20' Λάμτσε), Ριτζάκης, Β. Μαρκουλάκης, Αντ. Μαρκουλάκης, Τσισμενάκης, Παπαδοκωνσταντάκης (69' Κληρονόμος), Τατάροβ (81' Κυρκόπουλος), Σαχμπαζίδης (50' Χατζηδάκης, 84' Κουκλάκης).

Πλατανιάς (Αντώνης Καρατζής): Καλοριζικάκης, Μαστοράκης, Αργυρουδάκης, Ψυλλάκης (62' Κτιστάκης), Παπαδάκης (44' Λέκα, 78' Σαράντος), Μαρκοδούνας, Λαδάκης, Καρατζάκης, Κρασουδάκης, Μυλωνάκης, Μαρμαριτσάκης (47' Μπαρουλάκης).

Για φωτογραφίες από τον τελικό πατήστε ΕΔΩ.

Στην 3η θέση ο Α.Ο. Χανιά

Με γκολ του Σκουλουδάκη στο 6ο λεπτό του πρώτου μέρους της παράτασης (76') ο Α.Ο. Χανιά κέρδισε στον μικρό τελικό τον Ποσειδώνα Τσικαλαριών και κατέλαβε την 3η θέση στο πρωτάθλημα Παίδων "Καραντωνάκης Ζαχαρίας-Ραφαήλ" της ΕΠ.Σ. Χανίων.

Στο 46' ο Π. Γιακουμάκης είχε δοκάρι για τους νικητές, που έχασαν σπουδαία ευκαιρία και στο 65' με τον Σκουλουδάκη.

Α.Ο. Χανιά (Κώστας Βερναδάκης): Ν. Αρχοντάκης, Ιερωνυμάκης, Κουτουλάκης, Π. Μπομπολάκης (83' Δημητριάδης), Μαλαμαδάκης (50' Ρενιέρης), Π. Γιακουμάκης (89' Δασκαλάκης), Παπαδάκης (53' Τραγούδας), Ούκα, Πατουλιώτης (15' λ.τρ. Ξηρουχάκης), Σκουλουδάκης, Στ. Γιακουμάκης.

Ποσειδών Τσικαλαριών (Χρήστος Τραχανατζής): Λουλουδάκης, Κληρονόμος, Λίγγος, Ι. Αρχοντάκης, Ράπτης (89' Σανδαλάκης), Ντινάκου, Ρηγάκης, Χριστοδουλάκης, Κακούρης, Βαϊραμάκης (85' Κότσιου), Μπλαζουδάκης (50' Βλαμάκης).

Για φωτογραφίες από τον μικρό τελικό πατήστε ΕΔΩ.