Μεγάλη νίκη με 1-3 σημείωσε ο Εργοτέλης στην Πάτρα επί της Παναχαϊκής. Μια νίκη που τον κρατάει στις προνομιούχες θέσεις για την απευθείας άνοδο.

Οι "κιτρινόμαυροι" αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να πάρουν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Οι φάσεις του αγώνα:

6' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ! Ο Βερπακόφσκις μετά από πάσα του Δωματά ανατράπηκε από τον Σπίνουλα και ο διαιτητής έδωσε την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο ίδιος ο Βερπακόφσκις με τη μπάλα να κτυπά όμως στο οριζόντιο δοκάρι και να χάνεται η μεγάλη ευκαιρία για γκολ.

6' Κίτρινη κάρτα στον Σπίνουλα για την ανατροπή του Βερπακόφσκις.

12' Φάουλ του Ρομάνο, η μπάλα θα περάσει άουτ.

15' Πρώτη καλή φάση για την Παναχαϊκή, ο Παμπόε από κοντά έκανε την κεφαλιά, για να πέσει και να μπλοκάρει εντυπωσιακά τη μπάλα ο Αθανασίου.

21' Σέντρα του Παμπόε από δεξιά, θα διώξει ο Σαρρής.

28' Σέντρα σουτ του Τζανακάκη από τη δεξιά πλευρά, θα βγει στο πρώτο του δοκάρι και θα μπλοκάρει ο Ανδρούτσος.

36' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Εργοτέλη, με τον Δωματά να κλέβει τη μπάλα από τον Κοκκίνη, να δίνει δεξιά στον Βερπακόφσκις, το πλασέ του οποίου πέρασε ελάχιστα άουτ.

40' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ! Μετά από γέμισμα του Κοιλιάρα, ο Βασιλαντωνόπουλος με προβολή και αφού η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Αθανασίου, θα κάνει το 1-0.

42' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ! Άμεση η απάντηση για τον Εργοτέλη με τη σέντρα του Πίτσου από αριστερά, τη μπάλα να φτάνει στον Ρομάνο,ο οποίος από κοντά θα κάνει το πλασέ και θα ισοφαρίσει 1-1.

43' ΠΕΝΑΛΤΙ -ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ! Ο Ρομάνο θα δώσει στον Βερπακόφσκις, αυτός θα μπει μέσα στην περιοχή, θα ανατραπεί από τον Βάντερσον και ο Μπλάνας θα δώσει το πέναλτι. Από εκεί ο Μπουχαλάκης θα κάνει το 1-2.

49' Κίτρινη κάρτα στον Ρεκλείτη για φάουλ στον Ρομάνο.

50' Κεφαλιά του προωθημένου Σαρρή από δεξιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα θα φύγει άουτ.

52' Πλασέ του Δωματά με το αριστερό από κοντά, θα πέσει και θα μπλοκάρει τη μπάλα ο Ανδρούτσος.

53' Ο Ρομάνο θα φέρει τη μπάλα μέσα στην περιοχή στον Βερπακόφσκις, μπλοκάρει τη μπάλα ο Ανδρούτσος.

57' Ο Ροκλείτης θα βρει τον Σπίνουλα, το πλασέ που θα κάνει όμως θα περάσει άουτ.

59' Κίτρινη κάρτα στον Γκούρτσα για διαμαρτυρία.

61' Κίτρινη κάρτα στον Σαρρή για φάουλ στον Γκούρτσα.

66΄Καλή φάση για τον Εργοτέλη με τον Ρομάνο να αλλάζει για τον Βερπακόφσκις, αλλά το πλασέ του δεν έχει δύναμη και θα διώξει ο Τέλλος.

74' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΡΓΟΤΕΛΗ! Ο Κοζορώνης έξω από την περιοχή θα γίνει κάτοχος της μπάλας και με ένα δυνατό και τεχνικό σουτ, θα κάνει το 1-3.

76' Κίτρινη κάρτα στον Κοκκίνη για φάουλ στον Δωματά.

83' Κίτρινη κάρτα ο Ουέλιγκτον.

92' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ουέλιγκτον για καθυστέρηση και αποβολή του. Ο παίκτης του Εργοτέλη "επεδίωξε" την κάρτα.

93' Ίδια φάση και για την Παναχαϊκη με τον Κοκκίνη...

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναχαϊκή: Ανδρούτσος, Βάντερσον(82' Φερέϊρα), Παμπόε, Σπίνουλας, Κοιλιάρας Γιάννης(56' Τέλλος), Κοιλιάρας Δημήτρης(75' Χοτζάϊ), Κοκκίνης, Βασιλαντωνόπουλος, Γκούρτσας, Καραμανλής, Ρεκλείτης.

Εργοτέλης: Αθανασίου, Πίτσος(75' Γεωργίου), Γιοβάνοβιτς, Βερπακόφσκις, Τζανακάκης(71' Κοζορώνης), Γκαντιάγκα, Χρυσοφάκης(60' Ουέλιγκτον), Μπουχαλάκης, Ρομάνο, Δωματάς, Σαρρής.