Με πρωταγωνιστή τον εκπληκτικό Μπρεντ Πέτγουεϊ το Ρέθυμνο Aegean έκανε το "μπρέικ" απέναντι στον ΠΑΟΚ με σκορ 75-71 και χρειάζεται τη νίκη την Πέμπτη (23/05) στο "Μελίνα Μερκούρης" για να βρεθεί στα ημιτελικά των πλέι οφ.

Η ρεθυμνιώτικη ομάδα επέβαλε από την αρχή το ρυθμό της στο κλειστό της Πυλαίας και έκλεισε το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα 38-32, τη στιγμή που είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ και με 13 πόντους διαφορά (14-27).

Στο 30' ο ΑΓΟΡ είχε διαφορά +9 πόντων (60-51) και μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι τέλους παρά την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 32-38, 51-60, 71-75

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 18(1), Κασελάκης 8, Χαραλαμπίδης 4, Τσαϊρέλης 8, Δέδας 10(3), Μαργαρίτης 15(2), Παπαδόπουλος 8, Νικολόπουλος, Καλλές, Χρυσικόπουλος.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 7, Καλλινικίδης 1, Προύιτ 10(1), Αγγελόπουλος, Τσαρουχάς 3(1), Τσόχλας 4, Ντούβνιακ 8(1), Κόμματος 7(2), Κάρτερ 6, Λάτοβιτς 6, Πέτγουεϊ 23(4).