Για πρώτη φορά στην ιστορία του το Ρέθυμνο Aegean θα βρεθεί στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League.

Στο κατάμεστο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου ο  ΑΓΟΡ συνέτριψε τον ΠΑΟΚ με 88-65 και πέτυχε το 2-0 στην σειρά, εξασφαλίζοντας την παρουσία του στους «4».

Το πρώτο δεκάλεπτο συνάντησε αντίσταση η ρεθυμνιώτικη ομάδα, που είχε ωστόσο το προβάδισμα με 27-21. Τελευταία φορά που πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ ήταν στο 4’ (13-14).

Με εκπληκτική απόδοση στο δεύτερο δεκάλεπτο και επί μέρους σκορ 23-8 το συγκρότημα του Θανάση Γιάπλε εκτόξευσε τη διαφορά στους 21 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου με τρίποντο του Τσόχλα (50-29).

Η διαφορά με τρίποντο του Κάρτερ πήγε και στο +24 (53-29) με την έναρξη του β’ ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-10 μείωσαν σε 53-39, αλλά αυτό το ξέσπασμά τους δεν ήταν αρκετό για να τους βάλει ξανά στο παιχνίδι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα και εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία.

Το τελικό 88-65 έφερε έξαλλα πανηγύρια στο κλειστό του Ρεθύμνου για την ιστορική επιτυχία του ΑΓΟΡ.

Κορυφαίος για τους νικητές – που είχαν 15/35 τρίποντα – ο Κάρτερ με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Στους \”4\” το Ρέθυμνο θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Απόλλων Πάτρας, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με 1-0 στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 50-29, 65-47, 88-65