Το Ρέθυμνο Aegean μετά από ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο έδειξε πολύ βελτιωμένο πρόσωπο και ήταν πιο ανταγωνιστικό στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των ημιτελικών της Basket League απέναντι στον Ολυμπιακό.
Οι \”ερυθρόλευκοι\” έκαναν το 2-0 στις νίκες με σκορ 87-72, κερδίζοντας και πάλι με 15 πόντους διαφορά όπως και στο πρώτο ματς (77-62).
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν πιο δυνατά και με νταμπλ σκορ (24-12) είχαν τα ηνία του αγώνα. Το Ρέθυμνο ανέβασε απόδοση και έφτασε μια… ανάσα από τους γηπεδούχους, με το ημίχρονο τελικά να κλείνει με σκορ 40-36.
Το συγκρότημα του Θανάση Γιαπλέ έδειξε το ίδιο ανταγωνιστικό πρόσωπο και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά με ένα ξέσπασμα ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, φτάνοντας και στην τελική επικράτηση.