Βαθμό χρυσάφι απέσπασε στο Ρουφ ο Πλατανιάς, ο οποίος αν ξεκίνησε το ματς με το …αριστερό κατάφερε τελικά να σταθεί όρθιος στα Πετράλωνα και πάρει ένα πολύτιμο βαθμό (1-1). Έτσι οι ερυθρόλευκοι που στο τέλος θα μπορούσαν ακόμα και να κλέψουν τη νίκη, εκμεταλλευόμενοι και τα άλλα αποτελέσματα της ημέρας διατηρήθηκαν σε κοντινή απόσταση (-4) από την κορυφή.
Το παιχνίδι ξεκίνησε στραβά για τους ερυθρόλευκους που βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το πλασέ του Καφέ στο 3ο λεπτό με το Ρουφ να πανηγυρίζει γκολ έπειτα από 445 αγωνιστικά λεπτά! Ο Πλατανιάς επηρεάστηκε αρκετά από το γρήγορο τέρμα χωρίς να μπορέσει να αντιδράσει.

Απόλυτος κυρίαρχος στην επανάληψη

Στο β’ μέρος όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους χάνοντας τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία και μάλιστα διπλή στο 56’ με τον Βουτσινά να νικάει στην ίδια φάση, πρώτα τον Μπαξεβάνη και εν συνεχεία τον Αθανασιάδη.
Στο 68’ ο Προβατίδης είδε τον Βουτσινά να εξουδετερώνει δύσκολα αλλά και εντυπωσιακά το φάουλ που εκτέλεσε, ενώ ίδιοι πρωταγωνιστές και ίδιο αποτέλεσμα είχε η φάση του 76’ με τον Βουτσινά να στερεί το γκολ από τον Προβατίδη. Στο κόρνερ όμως που εκτέλεσε ο Προβατίδης, ο Σάκης Γεωργόπουλος στη πρώτη συμμετοχή με τα κόκκινα δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο τερματοφύλακα και με δυνατή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.
Ο Πλατανιάς μετά το γκολ πίεσε ακόμα περισσότερο για το γκολ της νίκης κλείνοντας το Ρουφ στην άμυνα του. Το πολυπόθητο γκολ θα μπορούσε να έρθει στο φάση του 81’ με τον Προβατίδη που ήταν σε προφανή θέση για γκολ να υποδεικνύεται οφ-σάιντ απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.
Ακόμα και έτσι πάντως το τελικό 1-1 μόνο άσχημο αποτέλεσμα δεν είναι για τον Πλατανιά ο οποίος την επόμενη αγωνιστική θα πάρει χωρίς αγώνα τον τρίποντο (παίζει με την Αγ.Παρασκευή) και κατά τα φαινόμενα θα πλησιάσει περισσότερο τη κορυφή.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
2’ Γύρισμα του Μπαρμπούδη για τον Καφέ ο οποίος πλασάρει άουτ
3’ (1-0) Ο Καφές με πλασέ από το ύψος της περιοχής του Πλατανιά και με τον Λιούρδη εξουδετερωμένο, αξιοποιεί το λάθος στην άμυνα και ανοίγει το σκορ
9’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιούρδη, η μπάλα σταματά στο δεξί δοκάρι του Λιούρδη
12’ Ο Μαρτσάκης πραγματοποιεί αντεπίθεση για τον Πλατανιά αλλά το γύρισμά του αποκρούεται από τα σώματα των παικτών του ΠΑΟ Ρουφ
19’ Ο Χαλιμούρδας εκτελεί φάουλ, η μπάλα φτάνει στην αγκαλιά του Λιούρδη
20’ Ο Μπελεβέτης σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα βρίσκει το σώμα του Κοκολάκη και καταλήγει κόρνερ
23’ Σουτ του Κατσικοκέρη καταλήγει ψηλά άουτ
32’ Ο Μουνάφο εκτελεί φάουλ, η μπάλα μετά την απόκρουση της άμυνας φτάνει στον Μπελεβέτη ο οποίος σουτάρει πάνω στον Βουτσινά
38’ Ο Κοζανίδης εκτελεί φάουλ, η μπάλα περνά ελάχιστα πάνω από το κεφάλι του Βιδάλη και καταλήγει άουτ
39’ Ο Λιούρδης αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ το πολύ δυνατό σουτ του Καφέ
40’ Ο Βιδάλης με κεφαλιά από κόρνερ του Κοζανίδη αναγκάζει σε νέα θετική επέμβαση τον τερματοφύλακα του Πλατανιά
46’ Σουτ του Κατσικοκέρη υπό πίεση καταλήγει άουτ
56’ Από βολέ του Λιούρδη η μπάλα φτάνει στον Μπαξεβάνη που ως ξεχασμένος από την άμυνα του ΠΑΟ Ρουφ σουτάρει πάνω στον Βουτσινά. Ακολουθεί νέο σουτ από τον επερχόμενο Αθανασιάδη, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ
59’ Ο Μπαξεβάνης γεμίζει στην περιοχή του ΠΑΟ Ρουφ με τον Βουτσινά σε πρώτη φάση να απομακρύνει, στη συνέχεια η μπάλα στρώνεται και πάλι στα πόδια του αλλά το νέο του γύρισμα σταματά πάνω στον Κρητικό ο οποίος και απομακρύνει
68’ Ο Προβατίδης εκτελεί φάουλ, με τον Βουτσινά να μπλοκάρει εντυπωσιακά τη μπάλα στο αριστερό πάνω μέρος της εστίας του.
76’ Σε θέση τετ-α-τετ ο Προβατίδης σουτάρει πάνω στον Βουτσινά που αποκρούει αποτελεσματικά σε κόρνερ
77 (1-1) Ο Γεωργόπουλος με κεφαλιά ισοφαρίζει ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Προβατίδη
79’ Ο Μπαρμπούδης μένει αμαρκάριστος από τους αμυντικούς του Πλατανιά και σουτάρει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Λιούρδη
90+ Από βολέ του Λιούρδη τροφοδοτούνται ο Μπαξεβάνης και ο Προβατίδης αλλά δεν δεν καταφέρνουν να σουτάρουν προς την εστία του ΠΑΟ Ρουφ παρότι είχαν τις προϋποθέσεις

ΠΑΟ ΡΟΥΦ: Βουτσινάς, Μπαρμπούδης, Σίμος, Βιδάλης, Κοκολάκης, Κοζανίδης, Πέτρου, Χαλιμούρδας (67’ Θεοδωρόπουλος), Καφές, Σαπαλίδης (83’ Γρομίτσαρης), Καπουράνης (22’ Κρητικός)
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Λιούρδης, Μουνάφο, Κατρανίτσας, Τζανής (75’ Μιρτσέτα), Γεωργόπουλος, Πότσι, Μπελεβέτης (42’ Αθανασιάδης), Προβατίδης, Μαρτσάκης (36’ Μπαξεβάνης)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Γρηγορίου (Αρκαδίας), Σεφέρης (Κορινθίας)