Η άμυνα του Καλλινικίδη στον Παππά 3\’\’ πριν το φινάλε ήταν όλα τα… λεφτά για το Ρέθυμνο Aegean, που με ανατροπή στο φινάλε κέρδισε 74-73 τον Πανιώνιο, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τη σειρά των μικρών τελικών της Basket League.
Ο πρωταγωνιστής του ΑΓΟΡ στο φινάλε Ντούβνιακ μπορεί να αστόχησε στις 2 βολές στο τέλος, αλλά το μακρινό τρίποντο του Παππά στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο κι έτσι η νίκη κατέληξε στους γηπεδούχους.

Νωρίτερα στα 18,9\’\’ πριν τη λήξη ο Μπατής έκανε λάθος πάσα και στην επόμενη φάση ο Ντούβνιακ πέτυχε το καλάθι με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Ο Πανιώνιος είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με 34-40 με τον Παππά να \”μοιράζει\” και τον Μπόγρη να εκτελεί. Στην επανάληψη οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, για να φτάσουμε στα δραματικά τελευταία δευτερόλεπτα όπου το Ρέθυμνο κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη και να εξασφαλίσει και δεύτερο παιχνίδι στην έδρα του ανεξαρτήτως αποτελέσματος την Τετάρτη (12/06, 18:30-ΝΕΤ) στη Νέα Σμύρνη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-40, 52-54, 74-73.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 10(1), Καλλινικίδης, Προύιτ 11(1), Αγγελόπουλος 14(1), Τσόχλας, Ντούβνιακ 7(1), Κόμματος 13(1), Κάρτερ 3, Λάτοβιτς 3(1), Πέτγουεϊ 13(1).

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 12, Πέιν 13(1), Αθηναίου, Κις 6(2), Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας 2, Μπατής 10(1), Γιάνκοβιτς 5(1), Καββαδάς 4, Παππάς 16(1), Αγραβάνης, Μπούκερ 1.