Πλούσια η συγκομιδή μεταλλίων μετά από μια εντυπωσιακή εμφάνιση των Ξιφομάχων της Αθλητικής Λέσχης Ξιφασκίας Χανίων στα «Ανδρόγεια 2013».

Στο ολοκαίνουργιο κλειστό γυμναστήριο στα Δυο Αοράκια στο Ηράκλειο, η Γυμναστική Ένωση Ηρακλείου διοργάνωσε το Σάββατο 15 Ιουνίου για 8η συνεχή χρονιά τα «Ανδρόγεια 2013».

Αφορούσαν αγώνες ξιφασκίας κατηγορίας Παμπαίδων – Παγκορασίδων και Εφήβων – Νεανίδων και στα τρία όπλα, Ξίφος Ασκήσεως, Ξίφος Μονομαχίας και Σπάθη. Συμμετείχαν αθλητές και αθλήτριες από ολόκληρη την Κρήτη.

Η Α.Λ.Ξ.Χανίων συμμετείχε με μια επιλεγμένη αποστολή δεκαπέντε αγοριών και κοριτσιών στο Ξίφος Ασκήσεως και Ξίφος Μονομαχίας, καθώς όπως είναι γνωστό, δεν υπάρχει ακόμη τμήμα Σπάθης.

\"\"

Το Ξίφος Ασκήσεως Εφήβων δεν πραγματοποιήθηκε λόγω μη επαρκούς συμμετοχής καθώς θα συμμετείχαν μόνο οι αθλητές της Α.Λ.Ξ.Χανίων  Τσιτσιρίδης Ιωάννης, Παπαντωνίου Θέμης και Πετροπουλάκης Ηλίας.

Συνοδοί οι Προπονητές της Α.Λ.Ξ.Χανίων κκ Αρ. Ματσατσίνης και Μιχ. Κωνσταντινόπουλος.

Με τη σειρά:

Στο Ξίφος Μονομαχίας Παμπαίδων ο Μίλος Στογιάνοβιτς , στην πρώτη του αγωνιστική εμφάνιση έφτασε ως τον τελικό και έχασε το κύπελλο για ένα μόλις κτύπημα από τον Στέλιο Παπαδάκη της ΓΕΗ παίρνοντας το Ασημένιο μετάλλιο.

Στο Ξίφος Μονομαχίας Παγκορασίδων η Σταυρούλα Δόλγυρα κατάφερε να φτάσει στην Τρίτη θέση και το Χάλκινο μετάλλιο.

Στο Ξίφος Μονομαχίας Εφήβων η υπεροχή της Α.Λ.Ξ.Χανίων ήταν ξεκάθαρη και δεν άφησε κανένα περιθώριο. , ο Ιωάννης Στιούκης πήρε το Κύπελλο και το Χρυσό μετάλλιο, ο αδελφός του  Ματθαίος το ασημένιο σε ένα συγκλονιστικό τελικό και οι Δρανδάκης και Βιδαλάκης μοιράστηκαν την Τρίτη θέση και τα Χάλκινα μετάλλια. Ο Χαρίλαος Δόλγυρας  έφτασε στην Πέμπτη θέση καθώς δεν υπήρχαν άλλα μετάλλια…

Στο Ξίφος Μονομαχίας Νεανίδων Η Αλίκη Μαστοράκη επικράτησε της Τσακιράκη της Μεσσαράς και πήρε το Κύπελλο και το Χρυσό μετάλλιο ενώ η Κοκολάκη έφτασε επάξια στην τρτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο.

Στο Ξίφος Ασκήσεως Νεανίδων τα κορίτσια έδειξαν την κλάση τους και μοιράστηκαν όλα τα μετάλλια με την Μαρκαντωνάκη να κερδίζει το Κύπελλο και το Χρυσό μετάλλιο στον τελικό τη συναθλήτριά της Νεφέλη Μανουδάκη, αργυρό μετάλλιο,  και με τις Παπαδουλάκη και Μπομπολάκη να παίρνουν την Τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. ¨ένα μικρό ατύχημα δεν επέτρεψε στη Χρυσηίδα Μανουδάκη να αγωνιστεί, παρόλο που είχε συμμετάσχει στην αποστολή της Λέσχης.

Η αγωνιστική περίοδος έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο για τα Χανιώτικα χρώματα.

ΟΙ προπονήσεις της νέας περιόδου θα ξεκινήσουν στις 5:00 μμ τη Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου στην Αίθουσα Ξιφασκίας της Παλιάς Ηλεκτρικής στην οδό Γογονή.

Η καλή φίλη του Συλλόγου Βασιλική Βουγιούκα, 5η Ολυμπιονίκης του Λονδίνου στη Σπάθη Γυναικών και τέταρτη στην Παγκόσμια κατάταξη το 2013 , κατέκτησε στο Πανευρωπαικό Πρωτάθλημα στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο. Έχασε σε ένα εκπληκτικό τελικό από την Ουκρανέζα Όλγκα Χάρλαν (Πρώτη στην Παγκόσμια κατάταξη το 2013) με 15 – 7.

\”Πάντα τέτοια και θερμά συγχαρητήτια από τους φίλους σου στην Α.Λ.Ξ.Χανίων\” καταλήγει ανακοίνωση της Λέσχης.