Αν και το προηγούμενο διάστημα είχε μπει σε διαδικασία να ξεκινήσει μια συνεργασία ανάμεσα στις ομάδες του Δήμου Πλατανιά από επίπεδα ακαδημιών μέχρι πρώτων ομάδων, στην πράξη κάποιες ομάδες της περιοχής με δική τους πρωτοβουλία πήγαν στο Ηράκλειο και πήραν μέρος σε ένα σπουδαίο τουρνουά.  Συγκεκριμένα με την συμμετοχή τριών ακαδημιών του συγκεκριμένου Δήμου δημιουργήθηκαν δύο ομάδες 30 παιδιών συνολικά, που πήραν μέρος στο τουρνουά “Creta Cup”, το οποίο διοργάνωσε το Lido Soccer με την παρουσία σημαντικών ακαδημιών όπως Ολυμπιακού, Παναθηναϊκού, Εργοτέλη, Πανιωνίου, ΟΦΗ, ΠΟΑ καθώς και αυτές της βραζιλιάνικης ακαδημίας της Πόρτο Φερέιρα αλλά και της Α.Ε. Πάφου από την Κύπρο.

 

Η ακαδημία της Σπάθας, της Α.Ε. Κυδωνίας και του Πλατανιά παρευρέθηκαν εκεί με πρωτοβουλία των προπονητών των συγκεκριμένων ακαδημιών και χωρίς την βοήθεια από τον Δήμο. Τόσο η μία ομάδα, Σπάθα-Αλικιανός (γεννηθέντες 1998-99) όσο και αυτή του Πλατανιά (γεν. 2001-02) κατέλαβαν στις κατηγορίες τους την 5η θέση. Όπως δηλώνει ο εκ των προπονητών των ακαδημιών του Πλατανιά, Αντώνης Καρατζής «σημασία δεν έχει η θέση και τα αποτελέσματα αλλά η συμμετοχή και οι εμπειρίες που παίρνουν τα παιδιά απέναντι σε σπουδαίες ακαδημίες της χώρας και όχι μόνο». Στην ομάδα των προπαίδων την ευθύνη είχαν οι Βαγγέλης Αγγελάκης και Νεκτάριος Μπουρμπάκης, ενώ σε αυτήν των προτζούνιορ οι Αντώνης Καρατζής και Στέλιος Τζωρτζάκης.

  

Κατηγορία Προπαίδες (1998)

Αποτελέσματα για Σπάθα-ΑΕ Κυδωνίας:



Σπάθα/ΑΕ Κυδωνίας – Αστέρας Ρεθύμνου        2-1

ΠΟΑ – Σπάθα/ΑΕ Κυδωνίας                             2-1

Νίκη Σητείας – Σπάθα/ΑΕ Κυδωνίας                  1-3

Γιαννιτσά – Σπάθα/ΑΕ Κυδωνίας                       2-4

Τελική κατάταξη:



1.Εργοτέλης

 

2.Ολυμπιακός ’99

 

3.Λίντο

 

4.ΠΟΑ

 

5.Σπάθα-ΑΕ Κυδωνίας

 

6.Α.Α. Γιαννιτσά

           

7.Νikki F.A.

 

8.Α.Ε. Πάφου

 

9.Αστέρας Ρεθύμνου

 

10.Νίκη Σητείας

 

 

Κατηγορία Προτζούνιορ (2001)

Αποτελέσματα για Πλατανιά:

Λίντο – Πλατανιάς                                      6-3

 

Πλατανιάς – Χερσόνησος                           2-5

 

Πλατανιάς – Επισκοπή                             5-3

 

Νέοι Χανίων – Πλατανιάς                          1-6

           

 

Τελική κατάταξη:

1.ΠΟΑ

 

2.Χερσόνησος

 

3.Λίντο 1

 

4.ΟΦΗ

 

5.Πλατανιάς

 

6.Νέοι Χανίων

 

7.Επισκοπή

           

8.Λίντο 2

           

 

 

Λευτέρης Αντωνακάκης