Δεν κατάφερε να ξεκινήσει ιδανικά το πρωτάθλημα ο ΟΦΗ που έμεινε στο 0-0 με τον Πανιώνιο, με την πρώτη απώλεια βαθμών στην έδρα του.

Ο ΟΦΗ είχε την κατοχή και την υπεροχή, πίεζε, αλλά χωρίς ουσία, αφού δεν έβρισκε λύσεις για την επίθεση.

Αξίζει να σημειωθεί πως περισσότεροι από 7.000 φίλοι του ΟΦΗ βρέθηκαν στο «Γεντί Κουλέ» μετατρέποντας σε «καυτή» έδρα το γήπεδο της ομάδας.

Οι φάσεις του αγώνα:

20’ Σέντρα του Μιλιάζες από την αριστερή πλευρά προς τον Νιμανί που είναι μέσα στην περιοχή, αυτός όμως θα καθυστερήσει και θα διώξει ο Αυλωνίτης.

22’ Ατομική προσπάθεια του Νιμανί μέσα στην περιοχή και γυριστό σουτ, θα μπλοκάρει ο Γιαννακόπουλος.

26’ Κόρνερ του Φραγκουλάκη, κεφαλιά του Τριποτσέρη, θα διώξει δύσκολα ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου.

32’ Κεφαλιά του προωθημένου Αυλωνίτη, η μπάλα θα περάσει άουτ.

34’ Ατομική προσπάθεια του Κολοβού, θα φτάσει στο ύψος της περιοχής θα κάνει το σουτ, για να μπλοκάρει όμως ο Δασκαλάκης.

37’ Κίτρινη κάρτα στον Μητρόπουλο για φάουλ στον Φραγκουλάκη.

39’ Κίτρινη κάρτα στον Κολοβό για φάουλ στον Κουτσιανικούλη.

44’ Κίτρινη κάρτα στον Λαμπρόπουλο για φάουλ στον Κουτσιανικούλη.

45’ Λάθος της άμυνας του Πανιωνίου, θα κλέψει ο Μπούρμπος, θα κάνει το σουτ από καλή θέση μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα θα περάσει άουτ.

54’ Διακοπή στον αγώνα εξ αιτίας τραυματισμού του Σήφη Δασκαλάκη. Στον τερματοφύλακα του ΟΦΗ δόθηκαν οι πρώτες βοήθειες και συνεχίζει κανονικά τον αγώνα.

56’ Πρώτες αλλαγές για τον ΟΦΗ, στη θέση του Κουτσιανικούλη πέρασε ο Γκαλέτι και σε αυτή του Φραγκουλάκη ο Ζε Εντουάρντο.

58’ Κίτρινη κάρτα στον Γκαλέτι για φάουλ στον Μητρόπουλο.

69’ Ο Μιλιάζες θα δώσει δεξιά στον Γκαλέτι, αυτός θα αλλάξει πόδι θα κάνει έξω από την περιοχή ωραίο σουτ με το αριστερό, για να διώξει όμως εντυπωσιακά ο Γιαννακόπουλος.

71’ Κίτρινη κάρτα σε Κάλαϊτζιτς και Λάσνικ για μεταξύ τους αψιμαχία.

74' Πρώτη αλλαγή για τον Πανιώνιο, στη θέση του Ντούνη πέρασε ο Παναγιωτούδης.

77’ Κίτρινη κάρτα στον Ζε Εντουάρντο.

78’ Κίτρινη κάρτα στον Αραβίδη για «θέατρο».

83' Τελευταία αλλαγή για τον Όμιλο, με τον Όγιος στη θέση του Περογαμβράκη.

84’ Δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή για τον Λαμπρόπουλο. Ο Πανιώνιος μένει με 10 παίκτες για το υπόλοιπο του αγώνα.

85’ Αλλαγή για τον Πανιώνιο, στη θέση του Λάσνικ πέρασε ο Καλτσάς.

86’ Σουτ του Γκαλέτι από το ύψος της περιοχής, θα διώξουν την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί του Πανιωνίου.

92’ Κίτρινη κάρτα στον Γιανννακόπουλο για καθυστερήσεις.

94’ Σέντρα από τον Γκαλέτι, κεφαλιά απο κοντά του Ζε Εντουάρντο, η μπάλα θα πέρασει άουτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ: Δασκαλάκης, Τριποτσέρης, Σβασίγια, Κουτσιανικούλης (56’ Γκαλέτι), Καλαϊτζιτς, Περογαμβράκης (83’ Όγιος), Μπούρμπος, Φραγκουλάκης (56’ Ζε Εντουάρντο), Μακρής, Μιλιάζες, Νιμανί.