Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη (10/09) το μεσημέρι η κλήρωση των δύο πρώτων φάσεων για το Κύπελλο Ελλάδας.

Στην πρώτη φάση η κληρωτίδα ανέδειξε εκτός έδρας αναμετρήσεις για τις κρητικές ομάδες της Football League.

Ο Α.Ο. Χανιά θα τεθεί αντιμέτωπος με το Βύζαντα στα Μέγαρα και η Επισκοπή θα φιλοξενηθεί από τον Αστέρα Μαγούλας.

Στη β' φάση εάν προκριθεί η ομάδα των Χανίων θα αντιμετωπίσει σε διπλούς αγώνες τον Αστέρα Τρίπολης και αυτή του Ρεθύμνου τον Λεβαδειακό.

Για τη β' φάση ο Πλατανιάς "έπεσε" πάνω στον Απόλλωνα και ο Εργοτέλης στον Παναθηναϊκό, ενώ ο ΟΦΗ θα περιμένει το νικητή του ζευγαριού Γλυφάδα-Καλλιθέα.

Αναλυτικά η κλήρωση όπως τη μετέδωσε το a-sports.gr:

* Στην πρώτη φάση τα ματς είναι νοκ άουτ και θα διεξαχθούν στις 14 και 15 Σεπτεμβρίου
* Στη δεύτερη φάση τα παιχνίδια είναι διπλά. Η πρώτη αγωνιστική θα διεξαχθεί στις 25 και 26 Σεπτεμβρίου και οι ρεβάνς θα γίνουν στις 30 και 31 Οκτωβρίου.

Πρώτη φάση
1: Φωκικός - Αχαρναϊκός
2: Ολυμπιακός Βόλου - Παναχαϊκή
3: Γλυφάδα - Καλλιθέα
4: Βύζας Μεγάρων - Χανιά
5: Πανηλειακός - Φωστήρας
6: Ηρακλής Ψαχνών - Παναιγιάλειος
7: Αστέρας Μαγούλας - Επισκοπή
8: Κέρκυρα - Δόξα Δράμας
9: Τίρναβος - Ηρακλής
10: Αναγέννηση Γιαννιτσών - Αιγινιακός
11: Εθνικός Γαζώρου - Νίκη Βόλου
12: Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος
13: Αναγέννηση Καρδίτσας - Καβάλα
14: Πιερικός - Βατανιακός
 
* Γενική ώρα έναρξης για την πρώτη φάση ορίστηκε στις 16.30. Λεπτομέρειες για τα ματς, δηλαδή το ποια θα γίνουν Σάββατο και ποια Κυριακή, θα οριστικοποιηθούν την Τετάρτη (11/9) μετά από συνεννόηση με το OTE TV.

* Με τις ομάδες της Β' Εθνικής μπαίνει ο Εργοτέλης και ο Απόλλων Σμύρνης όπως προέκυψε ύστερα από κλήρωση μεταξύ των 4 "νεοφώτιστων". Αυτό σημαίνει πως αυτές οι δυο ομάδες θα αντιμετωπίσουν ομάδες της Σούπερ Λίγκας κι όχι της Β' Εθνικής
 
Δεύτερη φάση
15: ΠΑΟΚ - (Αναγέννηση Καρδίτσας - Καβάλα)
16: Παναθηναϊκός - Εργοτέλης
17: Ολυμπιακός - (Φωκικός - Αχαρναϊκός)
18: Αστέρας Τρίπολης - (Βύζας Μεγάρων - Χανιά)
19: (Εθνικός Γαζώρου - Νίκη Βόλου) - Πανθρακικός
20: (Γλυφάδα - Καλλιθέα) - ΟΦΗ
21: (Τίρναβος - Ηρακλής) - Ξάνθη
22: (Ολυμπιακός Βόλου - Παναχαϊκή) - Άρης
23: (Αστέρας Μαγούλας - Επισκοπή) - Λεβαδειακός
24: (Ηρακλής Ψαχνών - Παναιγιάλειος) - Βέροια
25: (Πανηλειακός - Φωστήρας) - Ατρόμητος
26: Πλατανιάς - Απόλλων Σμύρνης
27: ΠΑΣ Γιάννινα - (Αναγέννηση Γιαννιτσών - Αιγινιακός)
28: Πανιώνιος - (Απόλλων Καλαμαριάς - Ζάκυνθος)
29: (Κέρκυρα - Δόξα Δράμας) - Παναιτωλικός
30: (Πιερικός - Βατανιακός) - Καλλονή




Λευτέρης Αντωνακάκης