"Χορταστικά" παιχνίδια περιελάμβανε το πρόγραμμα του Σαββάτου (21/09) για την 6η αγωνιστική της α' φάσης του Κυπέλλου Χανίων.

Έξι ομάδες "σφράγισαν" τα... εισιτήρια τους για την φάση των "16".

Στον 1ο όμιλο η Παλαιόχωρα πήρε την πρόκριση μετά το 4-1 απέναντι στον Κρ. Αστέρα, την ίδια ώρα που ο αδιάφορος βαθμολογικά Ακρίτας έμενε στο 0-0 με την Θύελλα στο Καστέλι.

Η Ένωση Θύελλα-Καμίνια έκανε την έκπληξη στα Καθιανά και υποχρεώνοντας τον ΔΑΑΟΧ σε ισοπαλία με 1-1 τον άφησε εκτός συνέχειας "στέλνοντας" την πρόκριση στα Περιβόλια, που γνώριζαν την ήττα με 2-3 από το Μινώταυρο.

Στον 4ο όμιλο τα πάντα είχαν κριθεί αναφορικά με την πρόκριση, με Άρη Σούδας και Σπάθα να κλείνουν με εμφατικό τρόπο την α' φάση, επικρατώντας με 6-1 εκτός έδρας και 6-2 (από 0-2) εντός της Α.Ε. Κυδωνίας και του Ηρακλή Νεροκούρου, αντίστοιχα.

Με δραματικό τρόπο ήρθε η πρόκριση για την Ασπίδα στον 6ο όμιλο, αλλά και για τον Αστέρα Μανολιόπουλου που είχε ρεπό! Ο σύλλογος του Ναυστάθμου προηγήθηκε της Κορωνίδας με 2-0 (φωτ. από το ματς: Χρήστος Ποντικάκης) με δυο γκολ του Μήτρου, αλλά οι "κόκκινοι" του Βάμου "γύρισαν" το ματς με χατ-τρικ του εκπληκτικού Τζαγκαράκη. Τελικά ο Ρουσκέτος ισοφάρισε σε 3-3 για τους γηπεδούχους (που χρησιμοποίησαν για το κύπελλο ως έδρα τη Σούδα), σκορ με το οποίο είχαν αναδειχθεί ισόπαλες οι 2 ομάδες και στον πρώτο γύρο, αλλά και που είχε εμφανιστεί και στο ματς Κορωνίδα-Αστέρας!

Τέλος, για τον 7ο όμιλο ο Άρης Βουκολιών επικράτησε δύσκολα με 2-1 του Παγχανιακού κερδίζοντας μια θέση στους "16", όπως και τα Ροδωπού που νίκησαν στους Αγ. Αποστόλους τον Γρανίτη με 2-0.


1ος όμιλος (τελική)
1.Ακρίτας 14 (13-1)
2.Παλαιόχωρα 9 (14-16)
------------------------------------------------
3.Θύελλα Καλαθενών 7 (9-14)
4.Κρητικός Αστέρας 4 (6-11)

2ος όμιλος (τελική)
1.Μινώταυρος 16 (15-7)
2.Α.Ο. Περιβολίων 9 (11-11)
------------------------------------------------
3.Δ.Α.Α.Ο.Χ. 8 (6-7)
4.Ένωση Θύελλα-Καμίνια 1 (6-13)

4ος όμιλος (τελική)
1.Άρης Σούδας 13 (16-6)
2.Σπάθα 13 (20-8)
------------------------------------------------
3.Α.Ε. Κυδωνίας 4 (7-19)
4.Ηρακλής Νεροκούρου 4 (5-15)

6ος όμιλος (τελική)
1.Ασπίδα 6 (8-7)
2.Αστέρας Μανολιόπουλου 5 (5-5)
------------------------------------------------
3.Κορωνίδα 3 (9-10)

7ος όμιλος (τελική)
1.Άρης Βουκολιών 12 (13-4)
2.Ροδωπού 12 (11-6)
------------------------------------------------
3.Παγχανιακός 6 (9-12)
4.Γρανίτης 6 (8-19)




Λευτέρης Αντωνακάκης