Χιλιάδες πολίτες ανάμεσα τους και τουρίστες κατακλύζουν τις πλατείες Ελευθερίας, Αγ. Αικατερίνης, Αγ. Τίτου, του Ηρακλείου όπου πραγματοποιούνται οι εκδηλώσεις του τετραημέρου τουρισμού-πολιτισμού-Κρητικών προϊόντων που διοργανώνει η Περιφέρεια Κρήτης/ΠΕ Ηρακλείου με την υποστήριξη των δήμων, φορέων και παραγωγικών τάξεων.

Τους επισκέπτες των εκδηλώσεων εντυπωσιάζουν τα 400 περίπτερα της έκθεσης (φορέων και ιδιωτών) που προβάλλουν τον τουρισμό, τον πολιτισμό, τα Κρητικά προϊόντα, υπηρεσίες, το περίπτερο της Περιφέρειας-ΙΤΕ με τους διαδραστικούς πίνακες, το Ενυδρείο Κρήτης κ.α., ενώ παράλληλα ξεχωριστή αίσθηση και τόνο δίνουν τα καλλιτεχνικά συγκροτήματα, μουσικά, χορευτικά (παραδοσιακά και σύγχρονης τέχνης) που αποτελούνται από μικρά παιδιά και μεγάλους.

Η φετινή διοργάνωση σε σύγκριση με την περσινή είναι-σύμφωνα με τους αρμόδιους της Περιφέρειας- υπερδιπλάσια σε συμμετοχή εκθετών-καλλιτεχνών και επισκεπτών, στοιχεία που την καθιερώνουν ως θεσμό και ως ένα σημαντικό πολιτιστικό και οικονομικό γεγονός.

Η επίσημη έναρξη έγινε στην πλ. Ελευθερίας ενώ ο αγιασμός τελέστηκε νωρίτερα στην πλ. Αγ. Αικατερίνης.











Το Σάββατο 28 Σεπτεμβρίου θα πραγματοποιηθεί Θεια Λειτουργία στην ρώσικη γλώσσα στον Ιερό Καθεδρικό Ναό του Αγίου Τίτου 7-9.15 π.μ.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2013

Πλατεία Καλλεργών
Ώρα 20.00: Σχολή Χορού «DANCE FUSION». Χορογραφίες tribal, oriental, fusion από την Μαρινα Τζατζη & Hip –Hop από τον Μαρίνο Ροβιθάκη

Πλατεία Αγίου Τίτου
Ώρα 19.00- 19.45: Χορωδία «Ιωνία Αηδών» με τραγούδια του Σταύρου Ξαρχάκου. Δ/νση Λένα Χατζηγεωργίου
Ώρα 19.45- 20.30: Μικτή, Δημοτική Χορωδία Βυζαντινής και Παραδοσιακής Μουσικής Δ. Αρχανών- Αστερουσίων, «Ο Ρωμιός στον παράδεισο». Δ/νση –διδασκαλία: Ρέππα Αργυρώ, συμμετέχουν: Γιώργος Σταυρακάκης (κιθάρα, ούτι), Παπαϊωάννου Γιώργος (βιολί), Βασιλάκης Γιώργος (μπουζούκι), Μαστορίδη Έφη (κρουστά).
Ώρα 20.30- 21.15: Συναυλία με το συγκρότημα του Γιάννη Παξιμαδάκη
Ώρα 21.15- 22.00: Μουσικό Σχήμα «Ήχοι Ίριδας»: Λυράκης Ευάγγελος (κιθάρα, φωνή), Gian Andrea Garancini (ντραμς, φωνητικά), Μαρνελλάκης Κωστής ( μπάσο) , Nathan Lyrakis (κιθάρα)

Πλατεία Ελευθερίας
Ώρα 18.00- 18.45: Δρακάκης Μανώλης (λύρα), Χριστονάκης Γιώργος (μαντολίνο). Χορεύει η ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΕΝΩΣΗ ΧΟΡΟΔΙΔΑΣΚΑΛΩΝ και τα μέλη από τις σχολές Στέλιου Καφετζάκη- Χαράλαμπου Κάββαλου
Ώρα 18.45- 19.30: Γιώργος Γιακουμάκης ( λύρα, τραγούδι), Δημήτρης Μ. Παπαδάκης (λαούτο), Νικολιδάκης Στέλιος ( κιθάρα), Ανδρουλάκης Στέλιος (κρουστά). Χορεύει το ΛΥΚΕΙΟ ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ
Ώρα 19.30- 20.15: Παπαδάκης Μανώλης (λύρα, βιολόλυρα, τραγούδι), Μακάκης Κωστής (λαούτο, μαντολίνο, μπουλγαρι, τραγούδι), Τζανάκης Κωστής ( λαούτο), Φραγκίσκος Μπαλτζάκης (ασκομαντούρα, μαντούρα, σφυροχάμπιολο, νταουλάκι) . Χορεύει το Διδασκαλείο Παραδοσιακού Χορού και Μουσικής «ΧΟΡΩΔΕΙΟΝ»
Ώρα 20.15- 21.00: Το συγκρότημα του Αντώνη Μαζοκοπάκη
Ώρα 21.00- 21.45: Χαριτάκης Αντώνης ( μαντολίνο, τραγούδι), Χαριτάκης Μανόλης ( λύρα, τραγούδι), Σπαχής Γιάννης (λαούτο), Σκουλάς Γιώργης ( λαούτο), Τσηκουδης Γιώργος (κρουστά, ασκομαντούρα)
Ώρα 21.45- 22.30: Κουνάλης Μιχάλης (μαντολίνο, τραγούδι), Τζουλιαδάκης Νίκος ( λύρα, τραγούδι). Χορεύει το συγκρότημα «ΜΑΡΗΣ»
Ώρα 22.30 Συναυλία με τον Ψαραντώνη και το συγκρότημα του

Πλατεία Αγίας Αικατερίνης
Ώρα 18.45- 19.30: Μουσική και τραγούδια από το Σύλλογο Μικρασιατών Κρήτης «ΑΓΙΟΣ ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΣ»
Ώρα 19.30-20.15: Χορωδία και Χορευτική Ομάδα του Πολιτιστικού Συλλόγου Ν. Αλικαρνασσού «Η ΑΡΤΕΜΗΣΙΑ»
Ώρα 20.15- 21.00: Αλεξάκης Νίκος (λύρα, τραγούδι), Κουνάλης Μιχάλης (μαντολίνο, τραγούδι), Δαγκωνάκης Λευτέρης (λαούτο), Σταυρακάκης Εμμανουήλ (λαούτο), Σαλούστρος Γιώργος (ασκομαντούρα, κρουστά)
Ώρα 21.00- 22.00: Μανιώρος (μαντολίνο, τραγούδι), Καρακωνσταντάκης Μιχάλης (λύρα), Παπαγεωργίου Γιάννης (λαούτο), Κουτάντος Νίκος (κιθάρα). Χορεύει η Σχολή Κρητικών Παραδοσιακών Χορών Χριστίνας Παπαδάκη

ΣΑΒΒΑΤΟ 28 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2013

Πλατεία Καλλεργών
Ώρα 19.00: Γυμναστικός Σύλλογος «Ερωτόκριτος»- Ρυθμική Γυμναστική

Πλατεία Αγίου Τίτου
Ώρα 20.30- 21.15: Κρητική Συμφωνική Ορχήστρα Νέων. Δ/νση: Νίκος Αντωνακάκης, φωνή: Λίντα Αθανασοπούλου- Κωσταντουλάκη
Ώρα 21.15- 22.00: Συναυλία με τους: Αθηνά Καραταράκη (τραγούδι), Νίκος Κατσαράκης (κιθάρα)
Ώρα 22.00- 22.45: Μαθητικό Συγκρότημα 11ου ΓΕΛ: «Έντεκα και κάτι»

Πλατεία Ελευθερίας
Ώρα 18.30- 19.00: Στέφανος Χαιρέτης (λύρα, τραγούδι), Βασίλης Χαιρέτης (λαούτο), Τζούρας Νίκος (λαούτο, τραγούδι)
Ώρα 19.15- 20.00: Συγκρότημα του Αποστόλη και του Χάρη Φραγκιαδάκη
Ώρα 20.00-20.45: Δαφέρμος Κώστας (λύρα, τραγούδι), Συγλέτος Βασίλης (λαούτο), Δαφέρμος Γιάννης (λαούτο), Τσικνάκης Μανώλης (κιθάρα)
Ώρα 20.45- 21.30: Φασουλάς Χαράλαμπος (μαντολίνο, τραγούδι), Μπέρκης Δημήτρης ( λαούτο, τραγούδι), Κοντόκαλος Αντώνης ( λύρα, τραγούδι), Μανουσάκης Δημήτρης ( κρουστά, ασκομαντούρα), Μπαμπάτζης Γιώργος ( λαούτο)
Ώρα 21.30-22.15: Σύλλογος Κρητών Σαντορίνης «ΤΟ ΑΡΚΑΔΙ»
Ώρα 22.15: Ross Daly και το συγκρότημα του

Πλατεία Αγίας Αικατερίνης
Ώρα 21.30- 23.00: Μουσικοθεατρική Ομάδα : «Φωνές του Νότου»

ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ Δήμοι: Ηρακλείου, Αρχανών- Αστερουσίων, Βιάννου, Γόρτυνας, Μαλεβιζίου, Μινώα Πεδιάδας, Φαιστού, Χερσονήσου

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ:

ΕΟΤ, Συνοδική Επιτροπή επί του Θρησκευτικού Τουρισμού της Εκκλησίας της Κρήτης, Ο.Τ.Ε.Κ. Ηρακλειου, Ο.Λ.Η Α.Ε., Επιμελητήριο Ηρακλείου, Εμπορικός Σύλλογος Ηρακλείου, ΟΕΒΕΝΗ, Σύνδεσμος Τουριστικών & Ταξιδιωτικών Γραφείων Κρήτης, Ένωση Ξενοδοχείων Ηρακλείου, Ένωση Επιχειρηματιών Ενοικιαζόμενων Διαμερισμάτων και Δωματίων Ν. Ηρακλείου « Η ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ», Παγκρήτιος Σύλλογος Δ/ντων Ξενοδοχείων, Λέσχη Αρχιμαγείρων Κρήτης, Εμπορικός και Επαγγελματικός Σύλλογος Αγ. Πελαγίας.