Μεγάλες στιγμές έζησαν το απόγευμα της Κυριακής (06/10) τα Περιβόλια, με 2.500 φιλάθλους να "σπρώχνουν" στη νίκη τους ποδοσφαιριστές του Μουράτ Σεροπιάν.

Στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι μετά από 30 χρόνια για τη Β' Εθνική (τη σημερινή Football League) ο Α.Ο. Χανιά επικράτησε αγχωτικά με 1-0 του Φωκικού, προσθέτοντας στο... σακούλι του τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ. αλλά με χαμένες ευκαιρίες από τους Λουκίνα και Πάγκαλο, η ομάδα των Χανίων πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο 52' ο Λουκίνας κέρδισε πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο Πάγκαλος... σηκώνοντας στο πόδι το γήπεδο Περιβολίων.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι παρά τις ευκαιρίες των Μπουντόπουλου, Τσάτσου και Τσατσαρή.

A.O. Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Χατζηισαΐας, Μπουντόπουλος (76' Βασιλόγιαννης), Τσατσαρής, Παπατζίκος, Πιθαρούλης (61' λ.τρ. Μποτωνάκης), Πάγκαλος, Μανωλάς, Λουκίνας (89' Σαντριάς), Τσάτσος, Παγώνης

Φωκικός (Γιώργος Κούτσης): Λανζάνο, Άλλα Άλμπι, Πεχλιβανόπουλος (87' Κυριάκης), Σιμονιάν Μ., Καλαγκάνης, Σκαρίμπας, Αλβάρες, Ιγιάνκα, Θέος, Τζέκος, Φράγκος