Ένας συγκλονιστικός Α.Ο. Χανιά έφτασε σε μια σπουδαία νίκη κόντρα σε ένα από τα φαβορί της κατηγορίας, τον Ολυμπιακό Βόλου.

Με κατάθεση ψυχής για 95 λεπτά, μαζί με τις καθυστερήσεις, και με τη συγκλονιστική στήριξη του κόσμου το συγκρότημα του Μουράτ Σεροπιάν πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στους "ερυθρόλευκους" του Γιώργου Βαζάκα.

Για τρεις περιπτώσεις πέναλτι διαμαρτυρήθηκε στον ρέφερι Ευαγγέλου η ομάδα των Χανίων, που έδειξε ότι είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα.

Φάσεις-γκολ
2' Κόρνερ του Καπετάνου προβολή του Πινδώνη ο Θεοδωρόπουλος αποκρούει σε κόρνερ.
10' Σέντρα του Βασιλόγιαννη, "φωνές" για χέρι του Κατσιαρού, η μπάλα φτάνει στον Χατζηισαΐα, που πασάρει στον Μανωλά, το πλασέ του οποίου προσκρούει στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Γκίτκου.
11' Ο Πάγκαλος πασάρει στον Τσάτσο, το σουτ του οποίου καταλήγει άουτ.
18' Σουτ του Καπετάνου μπλοκάρει σταθερά ο Θεοδωρόπουλος.
22' Ο Δεινόπαπας "γκρεμίζει" τον Πάγκαλο μες την περιοχή δίνει συνέχεια ο Ευαγγέλου.
31' Σέντρα του Καπετάνου για τον Γκούρμα, που γύρισε μες την περιοχή και με σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Θεοδωρόπουλου.
36' Σέντρα από τον Γιαλούση κεφαλιά του Πινδώνη αποκρούει ο Θεοδωρόπουλος και διώχνει σωτήρια ο Χατζηισαΐας.
44' Ο Καπετάνος βρίσκει χώρο και σουτάρει έξω από την περιοχή, η μπάλα καταλήγει αρκετά έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
45' Σουτ του Βασιλόγιαννη μέσα από την περιοχή άουτ.
49' ΓΚΟΛ: Στο πρώτο κόρνερ του ΑΟΧ στο παιχνίδι ο Βασιλόγιαννης ανέλαβε την εκτέλεση και ο Μανωλάς στην "καρδιά" της άμυνας των φιλοξενούμενων με προβολή στέλνει τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Γκίτκου.
50' Σουτ του Δεινόπαπα, ο Μανωλάς βάζει σωτήρια την κόντρα με τη μπάλα να καταλήγει κόρνερ.
52' ΓΚΟΛ: Σέντρα του Καπετάνου, ο Μανωλάς απομακρύνει πάνω στον Πινδώνη, που πλασάρει σωστά για το 1-1, με τον παίκτη του ΑΟΧ να διαμαρτύρεται για χέρι.
54' Σουτ του Τσάτσου κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
59' Κόρνερ του Κατσίκη, κεφαλιά του Αρβανίτη ο Πινδώνης δεν μπορεί να βρει τη μπάλα και να τη στείλει  στα δίχτυα.
62' Σέντρα του Βασιλόγιαννη κεφαλιά του Πάγκαλου άουτ.
72' Ο Μπρέσκα σεντράρει για το κεφάλι του Γκούρμα που στέλνει παράλληλα από την εστία τη μπάλα.
76' Σουτ του Βαλλιάνου άουτ.
83' Ο Πάγκαλος στο έδαφος από μαρκάρισμα του Πινδώνη "παίζεται" δείχνει ο Ευαγγέλου.
84' ΓΚΟΛ: Με "βολίδα" έξω από την περιοχή ο Πάγκαλος στέλνει τη μπάλα στο "παραθυράκι" της εστίας του Γκίτκου (2-1).

Κίτρινες: Δεινόπαπας (34'), Ζντράβκοβιτς (35'), Μελίσσης (61'), Λουκίνας (61'), Γκούρμα (66')

Α.Ο. Χανιά (Μουράτ Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Παγώνης, Χατζηισαΐας, Παπατζίκος, Μανωλάς, Πότσι, Ζντράβκοβιτς, Βασιλόγιαννης (82' Μπουντόπουλος), Τσάτσος (83' Σαντριάς), Πάγκαλος, Λουκίνας (70' Βαλλιάνος).

Ολυμπιακός Βόλου (Γιώργος Βαζάκας): Γκίτκος, Ακόστα, Ολίσε (54' Κατσίκης), Γκούρμα, Αρβανίτης, Γιαλούσης, Δεινόπαπας (57' Μπρέσκα), Καπετάνος (81' Γιενγκά), Κατσιαρός, Μελίσσης, Πινδώνης.