Το πιο αποφασιστικό ίσως βήμα για την εκπλήρωση του ονείρου και την επιστροφή στην Α1 Ανδρών στο Μπάσκετ έκανε στην Κατερίνη ο ΑΓΟΡ. Η ομάδα του Ρεθύμνου μέσα σε μια δύσκολη έδρα κατάφερε με εκπληκτική εμφάνιση στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και κορυφαίο τον Σπύρο Μαγγουνή να επικρατήσει με 74-55 του Πιερικού/Αρχέλαου και να «αγκαλιάσει» την 2η θέση και την άνοδο. Ουσιαστικά στις έξι εναπομείναντα παιχνίδια οι παίκτες του Στέργιου Κουφού αναζητούν 4 νίκες (ίσως χρειαστούν και λιγότερες).

Οι βάσεις από την αρχή

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού το Ρέθυμνο Aegean μπήκε αποφασιστικά στο παρκέ και έδειξε το πόσο πολύ ήθελε τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-9, 3-11 και 13-21 όπου ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου δεκάλεπτου, έχοντας πλουραρισμό στην επίθεση.

Στην δεύτερη περίοδο η διάθεση των παικτών του Στέργιου Κουφού ήταν ακόμα μεγαλύτερη και με ένα σερί 0-8 πήραν διαφορά 16 πόντων (13-29). Η διαφορά αυξήθηξε κατά έναν πόντο (20-37) ενώ με 4 βολές (φάουλ+τεχνική ποινή στον πάγκο Πιερικού/Αρχέλαου) του Κυριακόπουλου στο φινάλε του ημιχρόνου ο ΑΓΟΡ διεύρυνε το προβάδισμα του στους 21 πόντους  (20-41). Αιχμή του δόρατος στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Μαγγουνής με 11 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ ο Χαρισμίδης είχε 9 πόντους και ο Κυριακόπουλος 8.

Κακό ξεκίνημα στο β’, «καθάρισε» ο Μαγγουνής

Οι παίκτες του Στέργιου Κουφού μάλλον… έμειναν στα αποδυτήρια στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου αφού, με πολλά λάθη και άστοχα τρίποντα, επέτρεψαν στους γηπεδούχους με ένα σερί 13-0 να ξαναμπούν για τα καλά στην διεκδίκηση του παιχνιδιού και να μειώσουν σε 33-41. Στη συνέχεια επήλθε η απαραίτητη σοβαρότητα και με λύσεις και πάλι από τον Μαγγουνή και σερί 4-11 ο ΑΓΟΡ ανέβασε πάλι την διαφορά στο +15 (38-53).

Με καλό ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο το Ρέθυμνο έφτασε το σκορ στο 42-60 ενώ πάρα την μείωσε από τους γηπεδούχους (46-60) ο Μαγγουνής με τρίποντο έδειχνε να «τελειώνει» το παιχνίδι (46-63). Το σκορ έφτασε λίγο πριν την λήξη στο 53-71 για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με 55-74.

Κορυφαίος ο Μαγγουνής για τους νικητές με 21 πόντους και 5 τρίποντες… βόμβες.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 20-41 (ημίχρ.), 38-53, 55-74 (τελικό).

Πιερικός/Αρχέλαος: Τσαϊτουρίδης, Μπεχλιβάνης 3 (1), Γκογκίδης, Παπαχρήστος 17 (1), Δάμαλης, Τζερομάνοβς 6, Νάνης 6, Ιγκμπαβόα 9, Μαλτέσιος 7, Ροδόστογλου 1, Σιβορότκα 6, Τσουκ.

ΑΓΟΡ: Κυριακόπουλος 13 (1), Κούμουλος 2, Γκρούντμπεργκ 9 (1), Λαγουδάκης, Τσόκλας 9 (2), Μαγγουνής 21 (5), Γ. Θεοδωράκος, Ν. Θοεδωράκος, Χαρισμίδης 9, Λάτοβιτς 11, Πολίτης.