«Είμαστε πια πρωταθλητές…» τραγουδάνε στην Ασή Γωνιά αφού το καμάρι του ιστορικού χωριού του Αποκόρωνα με τη νίκη επί της Δόξας Πλατανέ με 5-1 κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΡ ενώ απομένουν ακόμα δύο αγωνιστικές. Η ομάδα του πρωτομάστορα Γιάννη Κατσούλη κατάφερε και εξασφάλισε στην έδρα της τον τίτλο και επιστρέφει μετά από ένα χρόνο απουσίας στο Περιφερειακό. Αυτό είναι το δεύτερο πρωτάθλημα στην ιστορία της ομάδας, αφού είχε προηγηθεί αυτό της σαιζόν 2008-09.

Οι σαμπάνιες… άνοιξαν στο γήπεδο της Ασή Γωνιάς μετά το τελικό σφύριγμα της λήξης και τα πανηγύρια ήταν έξαλλα αλλά και δικαιολογημένα.

Η Δόξα Πλατανέ τουλάχιστον για ένα ημίχρονο ήταν σκληρός αντίπαλος για τους πρωταθλήτες, αφού τους… ζόρισε αρκετά και είχε άμεση… απάντηση στο γκολ του Δραμηλαράκη (41’), αφού ισοφάρισε με τον Βαρούχα (44’).

Το δεύτερο μέρος όμως είχε την «υπογραφή» των Αντουράκη (δημιουργός) και Γ. Γύπαρη (σκορερ). Στο 54’ ο Γ. Γύπαρης πέτυχε το 2-1, ενώ στο 73’ από «ασσίστ» του Αντουράκη ο Π.Γ. Γύπαρης έκανε το 3-1. Δύο λεπτά μετά πάλι από προσπάθεια του Αντουράκη ο Γ. Γύπαρης ήταν αυτή την φορά ο σκόρερ για το 4-1, ενώ ο νεαρός παίκτης της Ασή Γωνιάς ολοκλήρωσε τον θρλίαμβο της ομάδας του στο 84’ με το 24ο γκολ του στο πρωτάθλημα.
Πριν την έναρξη του αγώνα η διοίκηση της Ασή Γωνιάς τίμησε τον προπονητή της Δόξας Πλατανέ, Γιώργο Κωσταράκο, για την προσφορά του στην ομάδα, αφού με αυτόν στο… τιμόνι είχε έρθει η κατάκτηση του τίτλου το 2009. Επίσης κρατήθηκε με την σέντρα ενός λεπτού σιγή στην μνήμη της αδικοχαμένης 16χρονης Στέλλας Ακουμιανάκη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο δεύτερος της βαθμολογίας Ερμής Ζωνιανών πέρασε σα… σίφουνας από το Γεράνι, επικρατώντας του Ποσειδώνα με 4-0 (3’ και 16’ Δ. Κλίνης, 8’ Ε. Κλίνης, 69’ Σφακιανάκης). Στην ουρά, νίκη με εμφατικό τρόπο πέτυχε στην έδρα του ο Τάλως Γαράζου με 6-0 επί του υποβιβασμένου Φοίνικα. Αντίθετα την ήττα γνώρισαν τόσο το Ρέθυμνο 2010 (1-4 στο Πέραμα από το Αρκάδι) όσο και η Πηγή (0-1 εκτός έδρας με Ψηλορείτη).

Νίκες γοήτρου σημείωσαν το Σπήλι, 2-0 τον ΟΦΑ (18’ Βουβουράκης, 23’ Λογιάκης) και ο Αστέρας Περάματος, 2-1 στα Μισίρια τον Άρη με 2 γκολ του Γ. Δασκαλάκη.

Στο ματς του Σπηλίου το αξιοσημείωτο ήταν η «μονομαχία» των πάγκων ανάμεσα σε Βαγγέλη Κοέντα και Γιάννη Μπακόπουλο (αντικατέστησε τον τιμωρημένο Σπυριδάκη), που υπήρξαν μαζί τερματοφύλακες στον Εθνικό Πειραιώς κατά το παρελθόν.

Την ξεκούραστη νίκη της αγωνιστικής πήραν τα Λιβάδια.