Το Μάλεμε, για αρχή, αποδείχθηκε γουρλίδικο για τον Κισσαμικό, αφού στο νέο – προσωρινό – \”σπίτι\” της η Χανιώτικη ομάδα πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη.
Με πολύ άγχος, κόντρα στην Πεύκη, που έχει ένα από τα μεγαλύτερα μπάτζετ της κατηγορίας, το συγκρότημα του Σπύρου Μπαξεβάνου επικράτησε με 2-1.
Οι γηπεδούχοι είχαν την ευτυχή συγκυρία τα δυο γκολ τους να τα σημειώσουν τα δύο ακραία μπακ, Παραλίκης και Εσόνο.
Ο πρώτος σκόραρε με εξαιρετικό σουτ στο 20\’ και ο δεύτερος με πέναλτι στο 86\’. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει στα… χασομέρια του ημιχρόνου με τον Κακλαμάνο.
Οι αλλαγές του Μπαξεβάνου έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο μέτριο δεύτερο ημίχρονο. Ανιάνγκμε και Μαντζιούνης συνδυάστηκαν στη φάση που απέφερε το πέναλτι και την αποβολή του Τερζή, ενώ ο Καρβουνιάρης απομάκρυνε κάθε κίνδυνο μετά τον νέο τραυματισμό του Ψυχουντάκη.
Ο Ασηγωνιώτης αμυντικός στάθηκε ξανά άτυχος, αφού στο πρώτο ματς μετά την επιστροφή του από τραυματισμό αποχώρησε αναγκαστικά, λόγω κλωτσιάς που δέχθηκε από αντίπαλο, με αποτέλεσμα να απολέσει δύο δόντια!

Φάσεις-γκολ
10’ Σουτ του Τζιορτζιόνε αρκετά έξω από την εστία η μπάλα.
16’ Από κάθετη πάσα του Κουμπρόγλου ο Δρακάκης απέφυγε τον Δράμπαλη, αλλά δεν πρόλαβε να πλασάρει πριν η μπάλα καταλήξει άουτ.
20’ Σέντρα του Τσικουδάκη, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Παραλίκη, που από πλάγια θέση με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (1-0).
24’ Σουτ του Τοπούζη, η μπάλα φεύγει αρκετά έξω από την εστία του Ρίζου.
45+1’ Σέντρα του Σεμπέκου, πλασέ στην κίνηση του Κακλαμάνου και 1-1.
51’ Σουτ του Κωνσταντίνου άουτ.
65’ Ο Τζιορτζιόνε σουτάρει, η μπάλα κοντράρει στον Γιαννουλάκη και καταλήγει στην «αγκαλιά» του Δράμπαλη.
82’ Ο Λιοσάτος έκλεψε τη μπάλα από τον Ενγκουέμ και πάσαρε στον Τοπούζη που με σουτ τη στέλνει έξω από την εστία.
85’ Μπαλιά του Ανιάνγκμε προς τον Μαντζιούνη που αποφεύγει τον Δράμπαλη και βρίσκεται στο έδαφος από μαρκάρισμα του Τερζή, με τον διαιτητή κ. Σταυρουλάκη να δίνει πέναλτι και να αποβάλει τον αμυντικό της Πεύκης
86’ Ο Εσόνο ευστοχεί στο πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.
90+2’ Σουτ του Ανιάνγκμε άουτ.

Διαιτητής: Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου)
Βοηθοί: Κοκμοτός-Βυζιργιαννάκης (Ρεθύμνου)

Κίτρινες: Μάτσος (8’), Τοπούζης (21’), Τσικουδάκης (26’), Καρακώστας (39’), Δρακάκης (50’), Κωνσταντίνου (64’), Γιαννουλάκης (87’)

Κόκκινη: Τερζής (85’)

Κισσαμικός: Ρίζος, Παραλίκης, Ψυχουντάκης (72’ λ.τρ. Καρβουνιάρης), Χολέβας, Εσόνο, Ενγκουέμ, Τζιορτζιόνε (82’ Μαντζιούνης), Κουμπρόγλου, Χατζηλιόντας, Τσικουδάκης (72’ Ανιάνγκμε), Δρακάκης.

Α.Ο. Πεύκης: Δράμπαλης, Κολιός, Γιαννουλάκης, Καρακώστας, Τερζής, Κωνσταντίνου, Κακλαμάνος, Μάτσος (77’ Λιοσάτος), Σεμπέκος, Τοπούζης, Γκίκας (89’ Μαρκομιχάλης).