Με τον ιδανικότερο τρόπο συνδύασε το ντεμπούτο του στην τεχνική ηγεσία του Πλατανιά ο Νίκος Αναστόπουλος.

Χωρίς να προλάβει να αλλάξει πολλά πράγματα ο 55χρονος τεχνικός είδε τους παίκτες του να έχουν την ουσία στο παιχνίδι τους και να επικρατούν με 2-0 του Απόλλωνα, στα πρώτο χρονικά παιχνίδι της 11ης αγωνιστικής της Super League.

Στο πρώτο μέρος οι "ερυθρόλευκοι" κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα, χωρίς να βρίσκουν όμως... διαδρόμους προς την εστία του Τζόρβα. Με τις φάσεις να... απουσιάζουν η λύση ήρθε από το κόρνερ του Ραφαέλ στο 42' και τον καταλογισμό πέναλτι του Καλογερόπουλου, για κράτημα του Τσεμπερίδη στον Αγκιλέρα.

Ο Γουνδουλάκης έστω κι αν βρήκε δίχτυα με τη δεύτερη έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους σε καθοριστικό σημείο.

Στην επανάληψη ο Πλατανιάς έδωσε χώρους στον Απόλλωνα και περίμενε πίσω από το κέντρο για να "χτυπήσει" στην κόντρα. Αφού γλίτωσε την ισοφάριση στη φάση του Μπλάζεκ στο 50' κατάφερε με τον Κατάι να πετύχει το 2-0 και να βάλει νωρίς... τελεία στο ματς.

Το... κερασάκι στην τούρτα δεν ήρθε στο 93' αφού ο Τόρες "σημάδεψε" το δοκάρι.

Η πρώτη εντός Χανίων νίκη του Πλατανιά δίνει μεγαλύτερη σιγουριά για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Φάσεις-Γκολ
19' Κεφαλιά-πάσα του Φαρινόλα, ο Κόρμπος σε θέση βολής "κόβεται" σωτήρια από τον Φερνάντες
21' Σέντρα του Γουνδουλάκη, ο Τζόρβας σωτήρια διώχνει με το ένα χέρι.
29' Ο Γκουέλα σεντράρει και ο Μπλάζεκ με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα αρκετά έξω από την εστία του Γιωργαλλίδη.
36' Επικίνδυνο γύρισμα του Αγκιλέρα, ο Γουνδουλάκης θα κάνει τη προβολή στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία.
42' ΠΕΝΑΛΤΙ: Κόρνερ του Ραφαέλ ο Καλογερόπουλος δείχνει το σημείο του πέναλτι για κράτημα του Τσεμπερίδη στον Αγκιλέρα, σε φάση που ξεσηκώνει διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενούμενων.
43' ΓΚΟΛ: Ο Γουνδουλάκης εκτελεί το πέναλτι, ο Τζόρβας αποκρούει με το αριστερό χέρι, αλλά η μπάλα στρώνεται ξανά στον αρχηγό του Πλατανιά που πλασάρει αυτή τη φορά σωστά για το 1-0.
45+1' Γύρισμα του Μπέλιτς, ο Τζόρβας διώχνει με τον Κατάι να σουτάρει και να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
50' Σέντρα του Φαρινόλα σουτ του Μπλάζεκ ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.
62' ΓΚΟΛ: Μπαλιά του Αγκιλέρα στην πλάτη της άμυνας, ιδανικό στοπάρισμα και πλασέ του Κατάι για το 2-0.
70' Σουτ του Κόρμπου πέφτει στη δεξιά του γωνιά και αποκρούει ο Γιωργαλλίδης.
72' Ο Κατάι φεύγει στην κόντρα, ο Δεληζήσης τον σταματάει με τάκλιν, ο Σέρβος κερδίζει και πάλι τη μπάλα και πλασάρει από πλάγια θέση, με τον Τζόρβα να μπλοκάρει.
82' Φάουλ του Γκουέλα μπλοκάρει ο Γιωργαλλίδης.
86' Εκτέλεση φάουλ του Μίνγκα, κεφαλιά του Παντελιάδη στην αγκαλιά του Γιωργαλλίδη.
88' Σουτ του Κόρμπου εκτινάσσεται και μπλοκάρει ξανά ο Κύπριος τερματοφύλακας του Πλατανιά.
90+3' Σέντρα του Ραφαέλ πλασέ του Τόρες στο κάθετο δοκάρι της εστίας η μπάλα.

Διαιτητής: Καλογερόπουλος (Αθηνών)
Βοηθοί: Τουμπακάρης-Γεωργαράκος (Αθηνών)
4ος: Φουκάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: Διαμάντης (23'), Γκουέλα (27'), Ζουμπουλάκης (30'), Τσεμπερίδης (42'), Φαρινόλα (44')

Πλατανιάς (Νίκος Αναστόπουλος): Γιωργαλλίδης, Ζουμπουλάκης, Φερνάντες, Φαΐσκα, Ραφαέλ, Αγκιλέρα, Τέτε, Μπέλιτς (60' Σιώπης), Γουνδουλάκης (84' Πόποβιτς), Κατάι (89' Στόλερ), Τόρες.

Απόλλων (Μπάμπης Τεννές): Τζόρβας, Αργυρόπουλος, Άλβαρεζ, Δεληζήσης, Διαμάντης (46' Παντελιάδης), Κόρμπος, Καμαρά, Τσεμπερίδης (56' Μίνγκας), Γκουέλα, Μπλάζεκ (65' Τσιλιγκίρης), Φαρινόλα