Οι διακρίσεις των ταλέντων της Κρήτης σε διάφορα αθλήματα συνεχίστηκαν και την Δευτέρα. Αυτήν την φορά, στον χώρο του βόλεϊ, ήταν σειρά της Μαρίας Γενιτσαρίδη να «λάμψει» και να είναι η πρωταγωνίστρια της Εθνικής Κορασίδων. Η 17χρόνη (γεννημένη 03/06/94) αθλήτρια της «ΑΘΛΕΣΗ» με την εμφάνιση της οδήγησε ουσιαστικά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στην πρώτη του νίκη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Τουρκίας απέναντι στην Ουκρανία με 3-2 σετ.

Η Γενιτσαρίδη ήταν πρώτη σκόρερ της Εθνικής με 18 πόντους και πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας. Είχε 13/26 επιθέσεις (50%) με 5 άσους, ενώ στην άμυνα είχε 60% στις υποδοχές.

Με την εμφάνιση της έδειξε ότι είναι από τις ελπίδες του αθλήματος για την Εθνική και ότι μπορεί συνεχίζοντας την σκληρή δουλειά να φτάσει ψηλά.

Η Εθνική Κορασίδων με όπλο της τα «φονικά» σερβίς κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 2-0 σετ και έδειχνε να φτάνει σχετικά εύκολα στη νίκη. Παρόλα αυτά η χαλαρότητα ίσως των αθλητριών της Καρολίνας Μπαρζούκα έδωσε την ευκαιρία στις Ουκρανές να φέρουν το ματς στα ίσα με δυο σετ κερδισμένα με το ίδιο σκορ (16-25) και να οδηγήσουν την αναμέτρηση στην ψυχοφθόρα διαδικασία του τάι-μπρέικ.

Εκεί τα κορίτσια της Εθνικής έδειξαν ωριμότητα και την κατάλληλη προσοχή και κατέκτησαν άνετα το σετ με 15-6 πανηγυρίζοντας έξαλλα την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση. Μάλιστα το καρφί της Γενιτσαρίδη ήταν αυτό που \”έγραψε\” τον… επίλογο του παιχνιδιού.

Την Τρίτη (3/5) η Εθνική Κορασίδων έχει ρεπό ενώ στην συνέχεια ακολουθούν τα καθοριστικά παιχνίδι με Γερμανία και Σλοβακία.

Τα σετ: 25-21, 25-23, 16-25, 16-25, 15-06.

Ελλάδα (Καρολίνα Μπαρζούκα): Χρηστινίδου 3 (1 άσος, 1/1 επ., 1 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 7 (6/23 επ., 75% υπ.), Στράντζαλη 4 (4/19 επ., 70% υπ.), Καλανταρίδου 7 (1 άσος, 4/13 επ., 90% υπ., 2 μπλοκ), Χατζηευστρατιάδου 16 (3 άσοι, 11/23 επ., 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 15 (6 άσοι, 9/14 επ.), Αρτακιανού (λ, 76% υπ.), Αναγνώστου, Σωτηρίου 1 (1/2 επ.), Γενιτσαρίδη 18 (5 άσοι, 13/26 επ., 60% υπ.).

Ουκρανία (Αντρέι Ρομάνοβιτς): Νουκάλοβα 5 (4/13 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Ρούμπαν 25 (3 άσοι, 22/46 επ.), Μάντζαρ 10 (2 άσοι, 6/15 επ., 2 μπλοκ), Καρτσένκο 4 (4/7 επ.), Γκέμπερ 14 (1 άσος, 11/30 επ., 56% υπ., 2 μπλοκ), Σκρίπακ 3 (1 άσος, 1/1 επ., 1 μπλοκ), Ντεριούγκινα (λ, 48% υπ.), Ντοροσένκο 4 (3 άσοι, 1/2 επ.), Γκάιουκ 1 (1/1 επ.), Μεντβεντνίκοβα 3 (1άσος, 2/11 επ., 50% υπ.), Καπούστινα.